zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropný zlom se zatím prý nekoná

18.07.2012
Energie
Geologie
Ropný zlom se zatím prý nekoná

Nové technologie i nově objevené zdroje: Z dnešní těžby 93 milionů barelů denně by v roce 2012 mohlo být 110 milionů.

V rozporu s tvrzeními, podle nichž je těžba ropy už za zenitem (ropný zlom, peak oil), se podle nové studie nic takového nekoná. Těžba a zpracování ropy rostou v USA i některých jiných zemích takovým tempem, že v roce 2020 by produkce mohla být oproti dnešku až o pětinu vyšší.
Z toho by pak vyplývalo, že cenu může potkat i strmý pád - jakkoliv cena ropy závisí na celé řadě dalších faktorů a lze očekávat, že v případě poklesu ceny by se utlumil i předpokládaný růst těžby. K utlumení investic by ale prý mohlo dojít až při ceně ropy pod 70 dolary za barel. Naopak pokud se cena udrží nad touto hranicí, mohla by po roce 2015 přijít trvalá nadprodukce a ještě výraznější pád ceny. Samozřejmě bude záviset i na dalších aspektech globální ekonomiky, jejíž růst/pokles silně ovlivňuje poptávku.
Vedoucím týmu, který stojí za odhadem, byl Leonardo Maugeri (Kennedy School Belfer Center for Science and International Affairs). Uvádí, že z dnešní těžby 93 milionů barelů denně by v roce 2012 mohlo být 110 milionů. Přitom v tom už mají být odhadem zahrnuta i geopolitická či technologická rizika, jinak by nárůst mohl být až 49 milionů barelů denně. Započítány jsou především nové zdroje a technologie (břidličné a asfaltové písky). Opravdu se ale počítá pouze ropa, ne uhlovodíky jako celek, tj. předpokládané nevé technologie nezahrnují třeba těžbu metanu z permafrostu a metanového ledu pode dny oceánů.
Nové zdroje se týkají především USA (již využívána zejména Severní Dakota, Montana), Kanady, Venezuely a Brazílie. Velký nárůst těžby ropy by mohl týkat i Iráku. Jako celek by se ale euroatlantický svět mohl prý stát energeticky nezávislým. Nové technologie tak z hlediska energetiky způsobí zřejmě nejvější změny od 80. let - alespoň pokud se potvrdí závěry zmíněné studie.

Zdroj: Phys.org, Harvard University, www.scienceworld.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí