Sobota, 20. dubna 2024

České bezpilotní letouny Optoelektron a Sokol

České bezpilotní letouny Optoelektron a Sokol
Bezpilotní letouny Optoelektron a Sokol vznikly ve Vojenském technickém ústavu. Pomohou policii i armádě a obecně IZS tam, kde by za normálních okolností bylo nutné nasadit pilotovaný vrtulník.

Pro vzdušný průzkum nebo sledování demonstrací. Tam všude se uplatní bezpilotní letadélka Optoelektron a Sokol. První jmenovaný je menší s hmotností 6,5 kilogramu. Větší Sokol váží zhruba 20 kilogramů, je však vybaven pokročilejší technikou.

Cílem projektu vývoje bezpilotních prostředků bylo mimo jiné najít levnou cestu, jak pro účely pozorování ze vzduchu nahradit policejní vrtulník.

"Cena nového vybaveného policejního vrtulníku je asi 100 milionů korun a náklady na letovou hodinu se pohybují v desítkách tisíc korun. Vývoj bezpilotních prostředků kategorie mini je možné uskutečnit do 20 milionů korun a náklady na provoz jsou nepatrné," uvedl ředitel Vojenského technického ústavu Václav Irovský.

Bezpilotní letoun Optoelektron

Bezpilotní letoun Optoelektron

Historie bezpilotních letadel

Touha postavit letadlo bez pilota je téměř stejně stará, jako snaha postavit letadlo s pilotem. Snaha využít bezpilotní letadlo UAV (Unmanned Aerial Vehicle) k útoku na nepřítele není o nic mladší. Snem konstruktérů byla možnost zasáhnout nepřítele kdekoli na světě, aniž by piloti museli nasazovat životy.

Optoelektron je určen k pozorování událostí s masovou účastí veřejnosti, jako jsou demonstrace, koncerty nebo sportovní utkání. Lze ho využít také při přírodních katastrofách, například povodních. Vrtulový letounek lze pustit z ruky nebo vystřelit pomocí gumy. Je poháněn elektromotorem a vybaven kamerou, odkud dokáže přenášet shromážděná data do řídícího střediska.

Větší bezpilotní letoun Sokol má lepší pozorovací prostředky. Jeho nasazení je možné v různých krizových situacích, které požadují sběr obrazových informací z rozsáhlejšího prostoru, uvedla Iva Ruskovská ze společnosti PP Partners, která Vojenský technický ústav zastupuje.

Vojenský technický ústav patří pod společnost LOM Praha.

Bezpilotní letoun Sokol

Bezpilotní letoun Sokol

Zdroj: http://technet.idnes.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů