zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká sluneční škola v Indii funguje pět let, hledá dobrovolníky

09.07.2012
Ekologické vzdělání a výchova
Česká sluneční škola v Indii funguje pět let, hledá dobrovolníky

Sluneční škola v daleké himálajské vesnici Kargyak, kterou postavili a provozují čeští dobrovolníci, funguje už pět let. Koncem června se domů vrátila dvanáctá dvojice českých učitelů, na příští půlrok je vystřídají jiní. Sdružení Surya hledá další dobrovolníky, kteří ale musejí počítat s náročnými podmínkami života v horách "na konci světa".

Kromě praktických znalostí a zkušeností, jako je třeba první pomoc, práce na počítači, znalost angličtiny či schopnost opravit kombinovanou větrnou a solární elektrárnu, se u dobrovolníků testuje psychická odolnost, schopnost přizpůsobit se absolutně odlišným životním podmínkám a přesto být schopen řídit projekt uprostřed Himálaje, sdělil ČTK Jan Tilinger ze sdružení Surya.

Těm, kdo se rozhodnou do Kargyaku odjet, je odměnou pobyt v nedotčené přírodě a možnost pomoci místní komunitě, která tu po dlouhá staletí žije, a tak ji i důkladně poznat.

Sdružení Surya vzniklo v roce 2006, od jara roku 2007 zavedli jeho zakladatelé pravidelnou denní výuku pro děti ve vesnici a nejbližším okolí. Ve vesnici s téměř nulovou gramotností Surya zavedla pravidelný školní režim. Prázdniny ve škole reflektují potřeby vesničanů, a proto jsou vyhlašovány na dobu sklizně, stěhování stád, důležitých náboženských obřadů nebo i svateb a pohřbů, kterých se účastní celá komunita.

Na začátku projektu sluneční školy byla v roce 2004 diplomová práce Jana Tilingera na stavební fakultě ČVUT. Jeho projekt nízkoenergetické stavby vyhovuje tamním extrémním podmínkám. Na stavbě školy se podíleli i sami vesničané a stavělo se z materiálů dostupných v místě. V budově školy je i zeleninový skleník a před budovou sázejí žáci každý rok nové stromy.

Vesnice leží ve výšce 4200 metrů v oblasti s drsnými klimatickými podmínkami. Má sice více než 300 slunečních dní do roka, v zimě tam však teploty klesají až na minus 40 stupňů Celsia a vesnice je na celých pět měsíců odříznuta od okolního světa. Nejbližší silnice končí v 60 kilometrů vzdálené vesnici. Do nejbližšího správního centra trvá cesta z Kargyaku čtyři dny chůze. Oblast Zanskar je částí převážně muslimského indického státu Džammú a Kašmír a hraničí s Afghánistánem a severním Pákistánem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí