zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Tatrách žije dle sčítání 950 kamzíků, méně než loni

21.07.2012
Chráněná území
V Tatrách žije dle sčítání 950 kamzíků, méně než loni

Populace kamzíků ve Vysokých Tatrách se podle výsledků posledního sčítání mírně zmenšila, zoologové ale zjistili větší počet mláďat těchto sudokopytníků. Na slovenské a polské straně pohoří napočítali letos 950 kamzíků, loni ve stejném období zaznamenali 967 těchto chráněných zvířat.

"Především počty nově narozených kamzíků jsou důkazem, že kamzík horský tatranský má na obou stranách Tater velmi dobré přírodní podmínky. K nárůstu počtu mláďat přispělo letošní teplé jaro bez sněhu, jakož i péče a ochrana," tvrdí představitelé Tatranského národního parku.

Zoologové napočítali 178 mláďat kamzíka, což bylo o 29 více než loni. Z celkové kamzičí populace v Tatrách žije většina na slovenské straně pohoří, a to 675 kamzíků včetně 103 mláďat. Není vyloučeno, že jejich skutečný počet je vyšší, protože první letošní sčítání provázelo nepříznivé počasí.

Sčítání kamzíků v Tatrách se uskutečňuje dvakrát do roka. Stavy těchto zvířat se po poklesu v 90. letech minulého století, kdy se pohybovaly jen kolem dvou stovek kusů, začaly zvyšovat. K obratu patrně přispělo jejich přikrmování nebo ostraha před pytláky a kontrola dodržování sezónní uzávěry pohybu ve vysokohorském prostředí.

Vysoké Tatry jsou nejsevernější oblastí výskytu kamzíků na světě. Turisté je mohou na Slovensku pozorovat i v Nízkých Tatrách. V Česku kamzíci žijí v Jeseníkách, kde se jejich populace podle statistik pohybuje okolo 150 kusů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí