zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cestující v Pardubicích by mohl vozit ekologický hybridní autobus

14.07.2012
Doprava
Urbánní ekologie
Cestující v Pardubicích by mohl vozit ekologický hybridní autobus

Cestující v Pardubicích by mohl vozit ekologický hybridní autobus, který kombinuje elektromotor a spalovací motor. Autobus zatím testovali zaměstnanci, nyní Dopravní podnik města Pardubic (DPMP) jedná o zapůjčení autobusu značky Irisbus Iveco pro zkušební provoz s cestujícími. ČTK o tom informovala Petra Brunová z dopravního podniku. V budoucnu by hybridní autobusy mohly ve vozovém parku DPMP přibýt.

"Autobus je vybaven systémem start - stop, kdy vůz po přijetí do zastávky vypne motor a ve chvíli, kdy řidič sešlápne pedál plynu, se sám opět zapne. Čím více zastávek a kratších vzdáleností, tím dochází k větší úspoře energie a hybridní vůz má tím větší využití," uvedla Brunová.

Mezi největší výhody vozu patří úspora paliva, nižší produkce emisí, větší plynulost rozjezdu z pohledu řidiče i cestujícího a také nižší hluk. Dopravní podnik v současné době jedná o dlouhodobějším zapůjčení hybridního vozu, aby bylo možné všechny deklarované výhody ověřit v reálném provozu.

Dopravní podnik v současnosti provozuje 20 autobusů, které jezdí na stlačený zemní plyn, což je ekologičtější než běžné spalovací motory. Podle Brunové se dopravní podnik snaží, aby v budoucnu nakupoval vozidla, která budou šetrná k životnímu prostředí ve městě. Jimi by mohly být právě hybridní autobusy od Iveca.

Hybrid ke svému pohonu využívá kombinaci elektromotoru s naftovým pohonem. V principu funguje tak, že spalovací motor udržovaný v optimálních otáčkách pohání generátor a vzniklým elektrickým proudem je napájen trakční motor vozu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí