zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odvolací soud zrušil zastavení stíhání Knetiga

14.07.2012
Šlendryján
Odvolací soud zrušil zastavení stíhání Knetiga

Případ Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila, kvůli údajné korupci bude i nadále pokračovat. Pražský městský soud podle informací z justičního webu již podruhé zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 o zastavení jeho stíhání. Případ mu vrátil k novému projednání. Mluvčí soudu Martina Lhotáková ČTK pouze potvrdila, že odvolací soud věc již rozhodl. Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Policisté Knetiga obvinili loni v srpnu z nepřímého úplatkářství, kterého se v roce 2010 údajně dopustil při zadávání veřejných zakázek na SFŽP. V listopadu případ dospěl k obžalobě. Mužovo stíhání posléze poprvé zastavil Obvodní soud pro Prahu 1. Toto rozhodnutí však vzápětí zrušil odvolací městský soud, který věc vrátil k došetření. Druhou obžalobu podalo státní zastupitelství letos v březnu - doplnilo prý dokazování.

Obvodní soud stíhání opět zastavil, státní zástupkyně Šárka Pokorná však proti rozhodnutí podala stížnost. Případ se dostal opět k městskému soudu. "Bylo rozhodnuto v neveřejném zasedání, výsledek tudíž nemohu sdělit dříve, než se s ním seznámí strany řízení," uvedla Lhotáková.

Bývalý poradce údajně sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS, napsal v minulosti server Lidovky.cz. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Michálek na údajnou korupci na SFŽP upozornil v prosinci 2010. Knetig na tajných nahrávkách popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Michálek pak řekl o svých podezřeních ministrovi i s tím, že si rozmluvy nahrál. Drobil ho údajně požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak prý Michálkovi místo svého náměstka.

Drobil se kvůli aféře distancoval od Knetiga. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, ve vysoké politice ale zůstal jako místopředseda ODS.

Policisté prověřovali také podplácení Michálka přímo ze strany Drobila. V půlce loňského června případ odložili. Následně se ale dostali do sporu se státním zastupitelstvím o to, zda jednali, či nejednali na jeho pokyn. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kauzu loni v listopadu znovu otevřel. Policisté však na pokyn státní zástupkyně kauzu v červnu znovu odložili. Michálek si podal proti tomu stížnost.

Alice Le Gearová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí