Čtvrtek, 25. dubna 2024

Výroba z fotovoltaiky asi letos nevzroste, ale zdrojů přibývá

Výroba z fotovoltaiky asi letos nevzroste, ale zdrojů přibývá

Výroba solárních elektráren je letos zatím na zhruba stejné úrovni jako loni, produkce za celý rok ale zřejmě za tou loňskou mírně zaostane. Souvisí to s menším počtem slunečních dnů. Provozovatelé elektráren ale zároveň předpokládají, že by letos mohl být připojen poměrně velký počet nových zdrojů. ČTK to řekla Zuzana Musilová z České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

Letos do konce května solární elektrárny vyrobily 921 gigawatthodin elektřiny, loni za stejné období to bylo 889 GWh. Za celý loňský rok činila výroba 2118 GWh. "Odhadovat nyní výrobu za celý rok je obtížné, nevíme jaké budou podmínky. Celková výroba ale zřejmě tu loňskou nepřekročí," uvedla Musilová.

Oproti loňskému roku přibývá nových elektráren, i když provozovatelé mohou připojovat už jen menší zdroje do výkonu 30 kilowattů. Nový zákon o podporovaných zdrojích energie umožnil uvolnění dříve rezervované kapacity obnovitelných zdrojů z předchozích let ve výši asi 600 megawattů.

Letos by se díky uvolněné kapacitě podle CZEPHO mohlo připojit i více instalovaného výkonu solárních elektráren než 65 MW, které na začátku roku předpokládal provozovatel soustavy ČEPS. "Maximální výkon připojení by mohl být mezi 80 a 100 megawatty," uvedla Musilová.

Kapacitu v síti nabízí společnost ČEZ Distribuce, pod kterou spadá většina krajů. "Od počátku roku do začátku července bylo v rámci distribučního území společnosti ČEZ Distribuce povoleno připojení více než 6000 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 80 MW," sdělil ČTK mluvčí ČEZ Jan Beneš.

Nyní ČEZ eviduje dalších zhruba 11.000 žádostí o připojení. Volnou kapacitu v síti má také PRE Distribuce v Praze, omezené možnosti pro připojení jsou však na jihu Čech a Moravy, kde síť provozuje E.ON.

Distribuční společnosti zastavily zhruba před dvěma roky vydávání smluv o připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě k nelibosti investorů. Reagovaly tak na prudké přibývání solárních elektráren, které se kvůli dotačním podmínkám staly výhodnou investicí. Argumentovaly tehdy tím, že by tyto zdroje mohly ohrozit bezpečný provoz přenosové soustavy. O obnovení připojování rozhodly distribuční podniky na konci loňského roku, ale jen v omezené míře.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů