zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba spalovny v Karviné se odkládá, nemůže počítat s dotací EU

14.08.2012
Odpady
Stavba spalovny v Karviné se odkládá, nemůže počítat s dotací EU

Stavba velké spalovny odpadů za pět miliard korun v Karviné se odkládá. Nemůže totiž počítat s dotací od Evropské unie. Společnost KIC Odpady formálně odstoupila od žádosti o podporu z Operačního programu životního prostředí, protože Česká republika nedokázala v současnosti vytvořit podmínky pro podporu takového typu projektu. Informoval o tom dnes výkonný ředitel společnosti KIC Odpady Jaroslav Kořínek.

Deklarovanou podporu od ministerstva životního prostředí podle něj Evropská komise (EK) neschválila. "Projekty byly postaveny na předpokladu spolufinancování až 40 procent investičních nákladů z veřejných prostředků. Chybějící peníze by musely být získány neúměrným zdražením likvidace komunálního odpadu s přímým dopadem na města a potažmo občany Moravskoslezského kraje, což není přípustné," uvedl Kořínek.

Projekt Krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů (KIC) je dílem společnosti, jejímiž akcionáři jsou Moravskoslezský kraj, pět statutárních měst a obec Horní Suchá. Spalovna má likvidovat odpad z největších měst Moravskoslezského kraje. Stavba má stát zhruba pět miliard korun a krajský úřad ji chtěl postavit do roku 2015.

Kořínek uvedl, že příprava projektu nekončí, pouze se o rok posouvá. "Pozornost bude upřena na další programovací období Evropské unie po roce 2014," uvedl Kořínek.

O zpoždění stavby spalovny v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné se mluvilo už v lednu v Ostravě na konferenci Odpady 21. Podle účastníků konference chtěla EK na stavbu přispět jen dvaceti místo čtyřiceti procenty, s nimiž kraj počítal, a podmínky u EK nebyly dobře vyjednány. "Komise nám hází klacky pod nohy a brání tomu, aby v České republice taková zařízení vznikla," řekl tehdy Jaromír Manhart z ministerstva životního prostředí. Podobných spaloven má v Česku vzniknout až 11.

Lidé proti stavbě spalovny v Karviné vytvořili petici, tu podepsalo zhruba 11.000 lidí.

Vlastimil Vyplel

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí