Čtvrtek, 25. dubna 2024

AFP: Budou řasy dodávat budovám energii?

AFP: Budou řasy dodávat budovám energii?

Pařížské kancelářské věžové budovy pokryté řasami, jež jsou zdrojem topení a elektřiny? Pár kroků od pařížské obchodní čtvrti La Défense připravuje francouzská firma Ennesys nový recept na výstavbu "zelených" budov, píše agentura AFP.

Jaká je její koncepce? "Vyrábět energii a přitom čistit znečištěné vody. A dosáhnout toho bez využití pozemních ploch," vysvětluje Pierre Tauzinat, prezident této mladé firmy, která před dvěma roky přesídlila do Nanterre v oblasti Paříže.

Ve fotoreaktoru, plastovém akváriu naplněném krásně zelenou tekutinou, cirkuluje hermeticky uzavřen podivný koktejl: směsice nevábného odpadu (vody z toalet či popelnicový "džus" pocházející ze skládek), kterou pohlcují maličké řasy reprodukující se velkou rychlostí za pomoci fotosyntézy díky světlu.

Ennesys ujišťuje, že pokrytí velkých budov těmito panely může snížit nejméně o 80 procent jejich spotřebu energie označované jako primární a 80 procent spotřeby vody. Věžové kancelářské budovy by tak mohly ročně ušetřit statisíce eur, možná i více.

"Řasy mají téměř stejnou energetickou hodnotu jako uhlí," vysvětluje vědecký ředitel firmy Jean-Louis Kindler. Hovoří o sobě jako o "kuchaři" řas firmy Ennesys. "Ostatně velká část ropy, kterou dnes objevujeme, je tvořena fosilními řasami," říká.

Deset tisíc metrů čtverečních panelů Ennesys umožňuje vyrobit kolem 150 tun řas ročně. Z těch lze získat 70 tun oleje, biopaliva, které může být použito například v generátoru; suchý odpad zase může být využit pro topení či výrobu elektřiny.

Pokud jde o vodu čistou z 99,9 procenta, která je tímto procesem získávána, lze ji velmi dobře využívat pro splachovací zařízení, jež představuje největší spotřebu vody v budově.

Ennesys do září postaví takovou konstrukci na zdech vlastních kanceláří, aby upoutala případné zájemce. Její americký partner OriginOil jí dodá přístroje umožňující oddělovat řasy od vody.

Potenciálním trhem jsou nové budovy. Od roku 2020 mají všechny nově postavené budovy vyrábět více primární energie než samy spotřebují.

"Pro stavaře to je hlavolam a vzhledem k několikaletým termínům výstavby budov se tím musejí zabývat už dnes, aby splňovali normy, jinak nebudou moci budovy nikdy prodat," vysvětluje ředitelka vývoje Christine Grimaultová.

Kromě energie produkované řasami budou panely Ennesys poskytovat "tepelný deštník", který bude bránit přílišnému teplu v létě a přílišnému chladu v zimě.

Malá firma má rozpracovány čtyři kontrakty, z nichž ten nejpokročilejší je s velkým stavebním podnikem a týká se výstavby věžové budovy západně od Paříže. Výše kontraktu se pohybuje kolem tří milionů eur (asi 75 milionů Kč).

Kromě budov vypadá slibně i další sféra aktivit Ennesys. Jde o skládky, které produkují obrovské množství výluhů, "popelnicového džusu". "Kávu" z vysoce toxického odpadu s odpudivým pachem řasy s oblibou recyklují a krmí se tu oxidem uhličitým, díky němuž se reprodukují.

Pokud jde o vandalismus, Jean-louis Kindler ujišťuje, že panely odolají i těžkým předmětům. Jediným problémem, který je třeba ještě vyřešit, je ochrana před zobáky havranů, kteří ohrožují fasády.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů