zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oštítkovaná zbytečnost

14.08.2012
Ekologické stavění, bydlení
Oštítkovaná zbytečnost

Byl to jeden z nejškodlivějších zákonů, o jakém kdy rozhodoval. Touhle legendou doprovodil prezident své veto normy nařizující povinné energetické štítky na budovách. Což je rétorika přemrštěná, od zavilého odpůrce ekologů očekávatelná. O jednom však nemůže být pochyb. Pokud veto sněmovna přehlasuje, pronikne do naší legislativy nařízení, které je esencí formalismu a zbytečnosti.

Povinnost mít od energetického auditora dobrozdání pro dům či pronajímaný byt má především pomoci kupujícímu. Aby věděl, kolik utratí za topení. K tomu ale přece stačí, aby si nechal předložit faktury. A pokud by se prodávající zdráhal, už je to podezřelé. Pak si obezřelý kupující může sám povolat odborníka na teplo.

Od zákonů očekáváme, že jsou kontrolovatelné a postižitelné v případě porušení. To pro majitele nemovitostí platí stoprocentně. Nebudeš mít energetický glejt nad dveřmi, zaplatíš pokutu až sto tisíc korun. Na druhou stranu, bude vůbec nějaký kontrolní orgán schopný určit, zda energetický auditor vycházel ze správných údajů?

Už dnes například nacházíme na internetu nabídky na energetický audit od posuzovatelů jen na základě toho, že jim pošlete pár nutných údajů. A nemusí vás ani navštívit. Lze si představit, že se objeví desítky odborníků ochotných vyrábět čistě formální štítky za nízkou cenu a jak na běžícím pásu.

Ne, tenhle zákon lidem s vlastním bydlením nepomůže, naopak jim ztrpčí život. Domovní štítky budou hlavně zajímavým byznysem pro tisíce auditorů, certifikovaných vyvolenců sdružených v nátlakové organizaci využívající všech výhod monopolu. Další silná lobby, vydržující si politiky coby ochranku svých úzkých zájmů, bude na světě.

AUTOR: Jiří Leschtina
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí