zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Horažďovicích vznikne centrum ekologie pro žáky z ČR i Bavorska

15.08.2012
Ekologické vzdělání a výchova
V Horažďovicích vznikne centrum ekologie pro žáky z ČR i Bavorska

Plzeňský kraj vybuduje do roka v bývalém mlýně v Horažďovicích pobytové středisko environmentální výchovy. Bude určeno pro střední i základní školy, občanská i zájmová sdružení z regionu i bavorské Horní Falce. Investici za téměř 40 milionů korun podpoří přeshraniční program Cíl 3. ČTK to řekl zástupce hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). V ČR jde údajně o unikátní projekt.

"Tento měsíc budeme mít stavební povolení. V září vyhlásíme internetovou aukci na zhotovitele a ihned poté se začne stavět," uvedl. EU už schválila dotaci 1,3 milionu eur (zhruba 33 milionů Kč), zbylých přes pět milionů korun dá kraj. Kapacita zařízení, které se otevře o příštích prázdninách, bude 40 až 45 dětí včetně ubytování a jídelny. Polovina aktivit musí být českých a druhá německých. Výuka ekologie a přírodovědy přímo v terénu v kraji zatím není k dispozici, uvedl Grüner.

V areálu a budově, kterou zmiňují historické prameny už v roce 1370 a mlelo se tam i zlato, budou mladí poznávat zlatonosnou Otavu, která místem protéká. Dozvědí se, jací živočichové tam žili dříve a jací se vyskytují nyní, seznámí se s využíváním energie z alternativních zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické články a malá vodní elektrárna, která v objektu byla už v 19. století. Získají také povědomí o nakládání s odpady a jejich využití. Středisko dále ukáže rýžování zlata a perlorodky, které byly v řece Otavě popsány už v 16. století.

Objekt je na atraktivním pozemku poloostrova u řeky. Historickou stavbu v havarijním stavu, která není památkově chráněná, koupilo před pěti lety za 2,5 milionu korun minulé vedení Plzeňského kraje pro krajskou Galerii Klatovy/Klenová. ČSSD po nástupu koupi kritizovala a odmítla v domě v záplavovém území umístit výtvarná díla. Původně městský mlýn, který sloužil také na mletí vápence, byl v polovině minulého století určen k demolici. Poté ho koupil soukromník na penzion.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí