zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nesnesitelná vedra připisují vědci klimatickým změnám

15.08.2012
Klimatické změny
Nesnesitelná vedra připisují vědci klimatickým změnám

Změna klimatu je realitou a její důsledky jsou ještě horší, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z nové analýzy teplot z celého světě za posledních šedesát let, o které o víkendu na serveru washingtonpost.com a v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences informoval tým Jamese Hansena z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Hansen přišel s varováním před následky růstu teplot kvůli využívání fosilních paliv již v roce 1988. Nyní však tvrdí, že tehdy byl příliš optimistický. Vliv na světové klima je rychlejší, než předpokládal.

Nová studie není na rozdíl od mnoha jiných jen klimatickým modelem nebo předpovědí; je to rozbor již nastalé teplotní situace a ukazuje, že extrémně horká léta z minulých let jsou následkem právě klimatických změn.

V uplynulých třiceti letech zaznamenali vědci postupně stále více anomálií v průměrných teplotách jednotlivých ročních období. Ke srovnání použili data z let 1951 až 1980.

Vlna nesnesitelných veder v Evropě v roce 2003 a v Rusku roku 2010 nebo loňské katastrofické období sucha v Texasu a v Oklahomě mohou být podle Hansena připsány pouze klimatické změně. A s největší pravděpodobností to bude platit také pro mimořádně žhavé letošní léto.

Tyto události nejsou podle vědců jen příkladem toho, co klimatická změna může přinést. Jsou již prý klimatickou změnou způsobeny.

Průměrné světové teploty kvůli oteplování klimatu stále rostou, extrémy se navíc stávají častější a intenzivnější všude na světě.

"Změnili jsme svět a nyní v něm musíme žít. Ve světě kvůli extrémním horkům zahynulo v roce 2003 více než 50 000 lidí. Takové události budou pořád častější a vážnější," citoval vědce washingtonpost.com.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí