zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlépe se stále žije v Melbourne

19.08.2012
Urbánní ekologie
Nejlépe se stále žije v Melbourne

Australský Melbourne již podruhé v řadě kralovalo žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života, který sestavila poradenská společnost Economist Intelligence Unit.

Ve srovnání s loňským rokem se žebříček prvních deseti měst téměř nezměnil. Z nejvyšší kvality života se nadále těší Austrálie a Kanada, jejichž města se umístila nejlépe. Za druhou Vídní tak skončilo kanadské trio Vancouver, Toronto a Calgary, tedy stejně jako v loňském roce. Změnu přinesl až skok australského Adelaide, které se posunulo o tři místa na pátou příčku. Přeskočilo tak i svého domácího konkurenta Sydney, ta si pohoršila o jedno místo na sedmou pozici.

První desítku pak uzavírají Helsinky, Perth a novozélandský Auckland.

"První místa obsadila středně velká města v bohatých ekonomikách s relativně nízkou hustotou populace," uvádí se ve zprávě. Známé světové metropole jako New York, Londýn, Paříž nebo Tokio se do první desítky neprobojovaly, protože podle zprávy "trpí vysokou úrovní kriminality, dopravními zácpami a potížemi ve veřejné dopravě". O umístění Prahy zpráva nehovoří.

Podle šéfa průzkumu Jona Copestaka se v umístění jednotlivých měst projevily také arabské jaro a dluhová krize v eurozóně.

Studie celkem hodnotí 140 měst po celém světě. Mezi hlavní posuzovaná kritéria patří například politická a sociální stabilita, úroveň zdravotní péče, infrastruktura, kulturní vyžití a dobré životní prostředí. Každé město mohlo dostat v průzkumu nejvíce 100 bodů. Vítěznému Melbourne se podařilo utržit celkové skóre 97,5 bodu.

Na opačném konci pak skončila města z Afriky a Asie jako například Teherán, Tripolis nebo Harare. Vůbec nejhůře dopadlo hlavní město Bangladéše Dháka.

Města s nejvyšší kvalitou života
1. Melbourne (Austrálie)

2. Vídeň (Rakousko)

3. Vancouver (Kanada)

4. Toronto (Kanada)

5. Calgary (Kanada)

5. Adelaide (Austrálie)

7. Sydney (Austrálie)

8. Helsinky (Finsko)

9. Perth (Austrálie)

10. Auckland (Nový Zéland)

AUTOR: Simone Radačičová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí