zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát o zákazu těžby břidlicových plynů rozhodne až po volbách

20.08.2012
Energie
Geologie
Senát o zákazu těžby břidlicových plynů rozhodne až po volbách

Senát bude o zákazu těžby břidlicových plynů rozhodovat až po podzimních volbách. Lhůtu pro projednání příslušného zákona, který navrhli senátoři ODS a ČSSD, dnes prodloužil na žádost svých výborů až do konce října. O těžbě se uvažuje v několika českých a moravských regionech včetně Náchodska, kde se stala jedním z předvolebních témat.

Těžbu formou hydraulického štěpení chtějí zakázat její odpůrci, kteří poukazují na to, že by mohla ohrozit životní prostředí i kvalitu podzemních vod.

Podobný zákon slíbil předložit sněmovně místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Oba návrhy vycházejí od koalice občanských iniciativ STOP HF, pod jejíž petici proti těžbě se podepsalo na 23.000 lidí. Vlastní návrhy, například novelu horního zákona, chystá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), prosadit se je chystá až v horizontu dvou let. Zákaz těžby by byl ale podle jednoho z předkladatelů, náchodského senátora Petra Pakosty (dříve ODS), jednodušší.

Těžba břidlicového plynu už je zákonem zakázána ve Francii nebo v Bulharsku. Její zastánci naopak argumentují příkladem USA, které se díky těžbě už předloni staly největším producentem plynu na světě. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vedlo v USA využívání břidlicového plynu místo uhlí k prudkému poklesu emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí