zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké peníze od státu míří do málo ziskových firem s krátkou historií

21.08.2012
Recyklace
Velké peníze od státu míří do málo ziskových firem s krátkou historií

Ministerstvo průmyslu rozdělilo na dotacích přes 72 miliard korun. Největšími příjemci jsou výrobce PET lahví Exelsior a developer CIAS.

Největší balíky peněz ze dvou hlavních dotačních programů ministerstva průmyslu a obchodu na podporu podnikání směřují k malým, často málo známým společnostem s krátkou historií a minimálním majetkem. Ukazují to statistiky agentury CzechInvest, která tyto programy řídí.

Ze současného programu Podnikání a inovace a ze staršího Průmysl a podnikání přiteklo od roku 2004 do českých firem přes 72 miliard korun.

Bohumínský šampion

Nejúspěšnějším příjemcem dotací z programu Podnikání a inovace (běží od roku 2007) je společnost Exelsior Group z Bohumína. Firmě, která v Česku zaměstnává 200 lidí, přikleplo ministerstvo průmyslu na sedm projektů celkem 477 milionů korun. K tomu dostala 50 milionů od ministerstva životního prostředí.

V roce 2010 vykázal Exelsior čtvrtmiliardový obrat a zisk 7,5 milionu korun. Loni podle majoritního vlastníka Radomíra Pruse (34) utržil miliardu.

"Ne všechny ty dotace jsme skutečně dostali. Už schválených 56 milionů nám ministerstvo už přes rok dluží. A poslední dotace 150 milionů korun jsme se raději vzdali, když se letos proplácení peněz z Bruselu zadrhlo," říká Prus. "Nechceme riskovat další průtahy. Nevyplacená dotace dělá jen problémy. Raději jsme tedy inovační program zastavili," vysvětluje.

Exelsior recykluje PET lahve a vyrábí stroje na jejich vyfukování. Uplatňuje vlastní technologie a podle Pruse patří do pětice největších evropských firem, které dokážou z použitých "petek" vyrobit nové lahve. V Česku má tři závody. Včetně dvou továren v Polsku a na Slovensku zaměstnává celkem 400 lidí.

kráceno

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí