zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

11 členských zemí EU překračuje emisní limity stanovené úmluvou CLRTAP

22.08.2012
Ovzduší
11 členských zemí EU překračuje emisní limity stanovené úmluvou CLRTAP

I když emise většiny znečišťujících látek v Evropě během posledních dvou desetiletí výrazně poklesly, řada zemí nadále překračuje emisní stropy dojednané v rámci Göteborského protokolu, jenž je součástí Úmluvy OSN o přeshraničním znečišťování ovzduší (CLRTAP).Významnými zdroji znečišťování ovzduší zůstávají silniční doprava, domácnosti, elektrárny, určitá průmyslová odvětví a zemědělství, upozorňuje nově vydaná zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). "Skutečnost, že jsou nadále překračovány emisní limity, ukazuje, že musíme pokračovat v úsilí k zajištění ochrany lidského zdraví evropských občanů", uvádí Jacqueline McGlade, výkonná ředitelka EEA.

Emisní stropy jsou stanoveny pro čtyři znečišťující látky (NOx, SOx, NMVOC a NH3) a měly být splněny do roku 2010. Z 11 zemí, které emisní stropy překročily, měly Dánsko a Španělsko vyšší emise tří sledovaných látek, Německo dvou látek (NMVOC a NOx), Rakousko, Francie, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko a Švédsko překročilo emisní strop pro NOx a Finsko pro NH3.

Emisní data je možné prohlížet a zobrazovat prostřednictvím aplikace Data Viewer dostupné na stránkách EEA. Plné znění Zprávy o inventarizaci emisí v EU letech 1990-2010 dle CLRTAP je k dispozici ke stažení v anglickém jazyce zde.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí