zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bývalé vojenské cvičiště v CHKO Pálava bylo definitivně zrušeno

24.08.2012
Chráněná území
Bývalé vojenské cvičiště v CHKO Pálava bylo definitivně zrušeno

Vybraná mikulovská stavební firma [1] dokončila sjednané práce na odstranění tří stavebních objektů v areálu bývalého vojenského cvičiště u Mikulova v chráněné krajinné oblasti Pálava. Akce byla financována z Operačního programu Životní prostředí a státního rozpočtu.

"Bývalé cvičiště leží v jedinečné krajině - patří do chráněné krajinné oblasti Pálava, je také součástí ptačí oblasti Pálava a evropsky významné lokality Milovický les. Demolice nepoužívaných budov je důležitá nejen pro zdejší přírodu, ale i pro bezpečnost návštěvníků. Provedení prací hodnotíme jako velmi dobré a předpokládáme, že příští sezónu dotčené plochy již nebudou poznat od okolní krajiny," konstatuje Jiří Matuška, zástupce vedoucího regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava a krajského střediska Brno.

Odstraněny byly objekty bývalé řídící věže, učebny a sociálního zařízení, které vojáci využívali při výuce a cvičeních. Objekty byly likvidovány včetně betonových základů a vše bylo odvezeno k uložení na legální skládky.

Na bývalém vojenském cvičišti rostou na vápenitém podloží zejména cenné polopřirozené suché trávníky a křoviny. O tuto lokalitu je třeba cíleně pečovat, protože po ukončení činnosti armády zarůstá. Místo se proto kosí a vypásá, odstraňují se nepůvodní invazní dřeviny trnovník akát a pajasan žlaznatý.

Celý areál je majetkem státu, k hospodaření je příslušná Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Likvidace nepoužívaných budov je součástí plánu péče o chráněnou krajinnou oblast Pálava.

Poznámky:

[1] Společnost Ing. Mach a Ing. Báťa zvítězila ve výběrovém řízení s nejnižší nabídkou: 802 687 Kč.

Zdroj: AOPK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí