zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výroba klasických wolframových žárovek v září končí

23.08.2012
Osvětlení
Zpětný odběr
Výroba klasických wolframových žárovek v září končí

Úsporné světelné zdroje domácnostem ročně ušetří až 4000 korun

Již 65 % českých domácností svítí alespoň jedním úsporným zdrojem světla a další budou rapidně přibývat. V září totiž v Evropské unii končí výroba klasických wolframových žárovek. Úsporné osvětlení domácnostem ušetří až 4000 korun ročně. Vysloužilé "úsporky" je třeba ekologicky recyklovat, a to kvůli malému obsahu toxické rtuti.

PRAHA, 21. srpna 2012-Počet úsporných zářivek v českých domácnostech stoupá. Podle průzkumu poradenské společnostieSvětlo.cz mají Češi již v 65 % případů doma nějaký úsporný zdroj světla. Jejich počet dále rapidně vzroste, protože výroba klasických wolframových žárovek bude letos v září pro evropský trh úplně ukončena. "Nyní jsou v prodeji už jen 40wattové a méně výkonné žárovky, přičemž výroba výkonnějších wolframových žárovek byla nařízením EU ukončena již v předchozích letech. Od září se budou doprodávat pouze skladové zásoby," říká Robert Hladil, zástupce poradenské společnosti eSvětlo.cz.
Důvodem pro ukončení výroby klasických wolframových žárovek je jejich vysoká energetická náročnost. Z průzkumu portálu eSvětlo.cz vyplývá, že tuzemská domácnost potřebuje na svícení v průměru 18 žárovek. "V případě kompletní výměny klasických energeticky náročných zdrojů světla (wolframové či halogenové zdroje) za kompaktní úsporné či LED žárovky může úspora domácnosti dosáhnout až 4000 korun za jediný rok," vysvětluje Robert Hladil.
Podle průzkumu se v domácnostech na úsporném svícení podílejí zejména kompaktní či lineární zářivky a LED žárovky (viz níže graf srovnávající spotřebu jednotlivých zdrojů světla).
Úsporné zářivky do koše nepatří
S rapidním růstem počtu "úsporek" roste také potřeba jejich recyklace v okamžiku, kdy doslouží. Zatímco vysloužilé wolframové žárovky lze bez obav vyhodit do koše, ty úsporné je třeba odevzdat k ekologické recyklaci. "Musí se s nimi zacházet jako s nebezpečným odpadem, a to kvůli toxické rtuti, kterou v malém množství světelné zdroje obsahují, " upozorňuje Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení. "Neméně významným důvodem pro recyklaci je zisk druhotných surovin, které lze opětovně použít," dodává Chmela.
Rtuti se není třeba bát, zátěž pro životní prostředí představuje jen při neodborné likvidaci. "Zářivku je třeba považovat za elektroodpad - podobně jako mobilní telefony, počítače nebo televize. I ty obsahují řadu toxických látek, které musí být odborně recyklovány,"doplňuje Chmela. Rtuť se v úsporných zářivkách vyskytuje ve velmi malém množství (cca 2-5 mg), například v klasickém teploměru je rtuti 500krát více.
Při náhodném rozbití zářivky je třeba místnost dobře vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora či předat firmě zabývající se likvidací odpadu."Problém nastává při ukládání většího množství vysloužilých úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu, kde dochází k větším únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody," vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do obzvláště nebezpečné organické formy, která je nebezpečná především pro nervovou soustavu.
Úsporky patří do sběrných míst: nyní jich je přes 3400
V Česku lze vyřazené úsporné zdroje vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, úřadech nebo v řadě firem.
"Celkem se počet sběrných míst rozrostl na 3400 a další stále přibývají. Malých sběrných nádob jsme rozmístili více než 1400 a jen letos jich přibude dalších zhruba 400," uzavírá Radoslav Chmela (viz graf). Kde se nachází nejbližší sběrné místo, lze zjistit přes internet na www.ekolamp.cz.
Srovnání spotřeby jednotlivých zdrojů světla (zdroj eSvětlo.cz)
Klasická žárovka
Halogenová žárovka
Kompaktní úsporná žárovka
LED žárovka
Spotřeba
60 W
52 W
12 W
9 W
Životnost
1 rok
2 roky
12 let
25 let
Cena za potřebné množství světelných zdrojů
za 25 let
250 Kč
600 Kč
270 Kč
500 Kč
Náklady na elektřinu za 25 let*
6810 Kč
5902 Kč
1643 Kč
1232 Kč
Celkové náklady za 25 let
7060 Kč
6502 Kč
1632 Kč
1521 Kč
* Průměrná cena elektřiny v roce 2012 - 4,54 Kč/KWh
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Více informací poskytne:
Kateřina Zachová, mediální zástupce společnosti EKOLAMP
tel.: 605 570 890, katerina.zachova@mediakom.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí