zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Olomouci uhynuly ryby kvůli nedostatku kyslíku z veder

23.08.2012
Příroda
V Olomouci uhynuly ryby kvůli nedostatku kyslíku z veder

Uhynulé ryby našli dnes ráno kolemjdoucí v olomoucké bývalé pískovně v místní části Slavonín. Hasiči na místě vyloučili únik jedovaté látky do vody, ryby zřejmě uhynuly kvůli nedostatku kyslíku. Podle vedoucího odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petra Loyky jde o klasický případ kyslíkového deficitu způsobeného vysokými teplotami. Škoda zatím nebyla vyčíslena.

Podle mluvčího krajských hasičů Zdeňka Hošáka byl úhyn ryb ve vodní ploše zvané Hamrys v ulici Požárníků nahlášen hasičům kolem 07:00. "Na místě jsme vyloučili únik škodlivé látky do toku. Byli povoláni zástupci města, hasiči se již vrátili na základnu," uvedl Hošák.

Podle Loyky uhynuly zřejmě desítky ryb. Rybáři, kteří tu hospodaří, škodu zatím nevyčíslili. Musejí co nejdříve zajistit likvidaci uhynulých ryb. "Jde o jámu po těžbě štěrkopísku zaplavenou vodou. Není tam ani přítok, ani odtok. Čím vyšší teploty tam panují, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy. Úhyny ryb v této lokalitě se opakují již několik let v létě i v zimě," uvedl Loyka.

Podle něj uhynou nejčastěji nad ránem, protože v noci spotřebovávají vodní tvorové výrazně více kyslíku. "Letos v létě je to v Olomouci první případ úhynu kvůli kyslíkovému deficitu. V tomto počasí ale nelze vyloučit, že se může zopakovat na této lokalitě či jiných místech," upozornil Loyka.

Martina Šaradínová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí