zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezinárodní studie prokázala ekologické výhody vlaků

27.08.2012
Doprava
Mezinárodní studie prokázala ekologické výhody vlaků

Mezinárodní železniční unie si nechala vypracovat studii o tzv. externalitách u jednotlivých druhů dopravy. Ty se projevují zejména prostřednictvím znečištěného ovzduší, hluku, ale i nehod.

Experti došli k závěru, že ve srovnání se silniční dopravou má železniční doprava na externalitách v EU jen nepatrný podíl. Zatímco osobní a nákladní vlaky způsobují okolo 2 % těchto nákladů, osobní automobily více než 60 % a všechny druhy silničních prostředků dokonce přes 90 %.

Hlavním závěrem je, že železniční doprava má v přepočtu na osobokilometry asi čtyřikrát méně externích nákladů než silniční nebo letecká. U nákladní dopravy je to dokonce šestkrát méně. Více než polovina externích nákladů ze silniční dopravy přitom pochází z nehod. U letadel zase z drtivé většiny souvisí se změnou klimatu.

Zveřejněná studie zkoumala údaje z roku 2008, přičemž experti zpracovali data z 25 států Evropské unie (bez Malty a Kypru), z Norska a Švýcarska. Celková roční výše dopravních exte rních nákladů činila v těchto zemích více než 500 miliard eur, tedy asi 4 procenta HDP.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí