zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisková zpráva Svazu obcí Národního parku Šumava

31.08.2012
Chráněná území
Tisková zpráva Svazu obcí Národního parku Šumava

Šumavský národní park dostal skoro půl milionovou pokutu. Česká inspekce životního prostředí tak ohodnotila postup správy parku v letech 2010 a 2011. Je politováníhodné, že tato vysoká pokuta za chyby bývalého vedení SNPŠ přichází v době, kdy se park potýká se snižujícím se rozpočtem.

Kauzu rušení tetřeva již jednou projednával Nejvyšší správní soud a z jeho rozhodnutí z 15. 12. 2010 vyplývá, že: "populace ptáků nejsou ohroženy rušením vznikajícím pohybem lidí v jejich blízkosti". Z dostupných dat ani nevyplývá, že by počty ptáků klesaly a že by docházelo k ohrožení populací tetřevů.

Obce vítají, že došlo k zastavení kůrovcové kalamity a podporují v tomto směru nové vedení parku, které postupovalo v souladu se zákonem. Svaz obcí Národního parku Šumava vnímá uloženou pokutu jako účelovou a předpokládá, že se Správa odvolá.

Představitelé obcí chtějí zejména nastolení jednoznačných pravidel, které kromě ochrany přírody také zajistí podporu rozvoje území a turistiky, která je pro mnoho obyvatel jediným zdrojem příjmů.

"Podkladem pro nová pravidla by mohla být dohoda téměř dvouletého jednání u kulatých stolů mezi představiteli obcí, krajů, ministerstva a ekologickými organizacemi", říká Jiří Hůlka, předseda Svazu obcí NPŠ, "neboť již samotná existence NP Šumava omezuje v podstatě jakékoli podnikání".

Jiří Hůlka, předseda Svazu obcí NPŠ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí