zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drzost, kterou na Šumavě nepamatují. Zloděj kradl dřevo v první zóně

02.09.2012
Chráněná území
Les
Šlendryján
Drzost, kterou na Šumavě nepamatují. Zloděj kradl dřevo v první zóně

Lesníci Správy Národního parku Šumava načapali zloděje dřeva, který kácel a kradl v první zóně ochrany přírody. Takovou drzost lesníci z parku nepamatují. Hodnota dřeva jde těžko vyčíslit.

Takovou drzost nepamatují v Národním parku Šumava ani ti služebně nejstarší lesníci. Loupež v první zóně. Parta zlodějů kradla dřevo v lese, který spadá do první zóny ochrany přírody, kde se les nechává na vždy svému přirozenému vývoji.

"V parku pracuji od jeho založení, ale nic podobného jsem tu ještě nezažil," kroutí hlavou Václav Drha, vedoucí územního pracoviště Prášily, který v neděli zloděje načapal přímo při kácení a nakládání dřeva nedaleko Malého Boru na Prášilsku.

"Oni nebyli vůbec překvapení, nebránili se, nehádali se, nechtěli utíkat," popisuje setkání zkušený lesník. Využili dobré přístupnosti lokality, přijeli traktorem a dřevo nakládali přímo na přistavený valník. "Jeden místní expert jim prostě řekl, že je vše domluvené, nemusí se ničeho bát, ať tam jedou, dřevo pokácejí, přivezou a o výdělek se podělí. Oni si vzali traktor a jeli," uvádí Drha.

Zloději stihli pokácet asi 40 stromů. Přibližně sto let staré smrky, břízy, borovice, břízy nebo jeřáby. Zhruba polovinu odvezli, ta druhá zůstala na svém místě.

"Pokácené stromy čeká jejich původní osud - přirozený rozkladný proces v jednom z nejcenějších území národního parku," uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Případ teď řeší Policie ČR ze Železné Rudy.

Problém může mít s určením způsobené škody. Hodnota dřeva nejde vyčíslit tak jednoduše, jak se na první pohled zdá. "Je to rarita. V prvních zónách se nezasahuje, dřevo se netěží, tím pádem neprodává," uvádí Jan Kozel, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava pro lesní ekosystémy. Cenu lze odvodit jen od běžné ceny dřeva ve druhých zónách. "Pokud by takové stromy rostly ve druhých zónách. Pak by se jeden kubík prodával za zhruba 1400 korun a způsobená škoda by tedy dosáhla asi 56 tisíc korun," vysvětluje náměstek Kozel.


Ve Vimperku dne 28. 8. 2012

Pavel Pechoušek
tiskový mluvčí
Správa NP a CHKO Šumava

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí