zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od žárovek ke svobodě

06.09.2012
Osvětlení
Od žárovek ke svobodě

Evropská unie zakázala klasické žárovky. Od září 2012 již i ty malé o příkonu 40 wattů. O čem to svědčí?

V první řadě o tom, že EU je pod tlakem korporací a průmyslových svazů. Není to nic nového. Tlak na zavádění větrných elektráren pocházel v první řadě od výrobců oceli, kteří potřebovali najít nové odbytiště. Větrníky hyzdící krajinu a zabíjející ptáky se k tomuto účelu dobře hodí, neboť na výrobu jedné kilowatthodiny "větrné" energie je zapotřebí nesrovnatelně více oceli než na jednotku "atomové" elektřiny.

Právě tak neekologické výbojky s obsahem rtuti se dobře hodí jako náhražka žárovek, neboť jsou podstatně dražší. Při častém zhasínání a rozsvěcení to ani s jejich životností není skvělé. Pamatuji si, jak jsem onehdy jakožto novopečený člen NERV obdržel "dárek" od jedné velké firmy v podobě úsporné žárovky společně s dopisem, abych se zasazoval o energetické úspory. Nepoužil jsem ji. Kdo chce šetřit energií, ať méně svítí, méně topí, méně jezdí, méně létá. Vyšší tržní ceny energií jsou nejlepším ekologickým opatřením, které vede k rychlým a robustním úsporám.

Nejde jen o úsporu peněz. Výbojka totiž nikdy nebude svítit přirozeným světlem. Nebude, protože je to fyzikálně vyloučeno. Klasická žárovka svítí přirozeným spektrem obsahujícím všechny vlnové délky. Výbojka pouze simuluje bílé světlo, neboť chemické prvky v ní obsažené mohou vydávat pouze světlo v nespojitém spektru na určitých vlnových frekvencích. Zákony kvantové fyziky nelze obejít.

Kdo má zhoršený barvocit, nemusí si ani všimnout, že se jeho oko nechalo oklamat. Fotoaparát se nedá oklamat, ani filmový, ani digitální. Proto snímky pořízené při světle "úsporných" žárovek budou mít vždy nepřirozený žlutozelený závoj. Možná že toto nepřirozené světlo nebude mít dlouhodobě negativní zdravotní dopady na zrak. Možná.

Kdo má dobré vnímání barev, ten bude vždy trpět ve výbojkovém světle, stejně jako ve světle zdrojů LED. Zatím stále existuje dobrá alternativa v podobě halogenových žárovek - než ji EU také zakáže.

Zakazovat a přikazovat je něco, co jde unii dobře. Úředníci musejí vykázat nějakou činnost. Od roku 2013 budou pojišťovny mít zakázáno rozlišovat v tabulkách životního pojištění mezi muži a ženami. Toto opatření jednostranně poškodí ženy, neboť jim zdraží životní pojištění. Koho napadlo znevýhodňovat ženy? Kdo se opět snaží přechytračit přírodní zákony? Idioti z EU, samozřejmě.

"Kdyby EU dokázala být ve financích tak akceschopná jako v zákazech žárovek, už by bylo dávno po krizi," lze občas slyšet. Naštěstí EU není akceschopná - naštěstí!!! Většina opatření EU v oblasti ekonomiky a financí jsou totiž ještě mnohem škodlivější hlouposti než zákaz žárovek. Co by Evropě skutečně prospělo, by bylo uvolnění zbývajících bariér pohybu zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil alespoň v rámci schengenského prostoru. Evropa nepotřebuje další tisíce stran norem, regulací, zákazů a příkazů. Potřebuje více svobody a má jí stále méně.

Pavel Kohout
Autor je ekonom a člen NERV.

Obdržel jsem "dárek" od jedné velké firmy v podobě úsporné žárovky společně s dopisem, abych se zasazoval o energetické úspory. Nepoužil jsem ji. Kdo chce šetřit energií, ať méně svítí, méně topí, méně jezdí, méně létá.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí