zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát USA torpéduje ochranu klimatu EU

11.09.2012
Doprava
Ovzduší
Senát USA torpéduje ochranu klimatu EU

USA hrozí blokádou systému obchodu s emisemi EU. Výbor pro obchod a dopravu senátu se jednomyslně vyslovil pro návrh zákona, který americkým leteckým společnostem zakáže účast v uvedeném systému. Jasná pozice výboru naznačuje, že také plénum senátu návrh zákona přijme. Následovat musí ještě projednání v 2. komoře kongresu a nakonec podpis prezidenta Obamy, než by zákon vstoupil v platnost.

Z Bruselu se k tomu ozvalo "No comments". Evropská komise nezaujme k hlasování v USA stanovisko. Přes oficiální mlčení se nechala komisařka C. Hedegaardová přes twitter slyšet, že se nedomnívá, že by Obama hospodářství zákazem zatížil. Návrh zákona údajně vychází z toho, že problém lze řešit jen na úrovni ICAO.

Spolkový svaz německého letectví rozhodnutí Washingtonu uvítal. Německá letecká doprava se nestaví proti obchodu s emisemi, ale musí být mezinárodně přijat a být konkurenčně neutrální. Podle Svazu německého průmyslu nemůže EU po rozhodnutí senátu "světově sporné zatažení letecké dopravy do systému ustát".

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí