zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak probíhá fosilizace?

29.09.2012
Geologie
Jak probíhá fosilizace?

Zkusíme dotaz zodpovědět obecněji. Jak se stane, že nějaký organizmus zkamení? Abychom zkamenělinu vůbec našli, musí proběhnout celá řada šťastných, až téměř neuvěřitelných náhod.

Pro úspěšnou fosilizaci (zkamenění) organizmu je zaprvé nezbytné, aby uhynul ve vhodném prostředí. I když to zní trochu cynicky, živočich, který uhyne třeba ve vrstvě listí tropického pralesa, je nám k ničemu - jeho rozklad je totiž velmi rychlý a úplný. Z toho vyplývá, že klima, mikroklima, vlhkost, srážky, reliéf nebo hloubka moře hrají velkou roli při zachování organizmu.

Nesmírně důležité je, aby uhynulý živočich nebo zbytek rostliny byli co možná nejrychleji překryti sedimentem (například bahnem či pískem). Výjimkou jsou některé takzvané pseudomumie, které byly naopak dlouho vystaveny vysoušení, slunci a větru. Překrytí chrání proti vlivům prostředí, proti přístupu vzduchu, bakteriím, mrchožroutům, plísním a podobně. Protože v moři je větší pravděpodobnost rychlého překrytí než na souši, setkáváme se častěji s mořskými zkamenělinami. Více na:http://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu?action[faq]=detail&faqID=136

ZDROJ: www.prirodovedci.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí