zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vznikla petice Za obnovu zemědělské krajiny

12.09.2012
Příroda
Zemědělství
Vznikla petice Za obnovu zemědělské krajiny

Zemědělská krajina je významně poškozena, apelují na politiky i veřejnost autoři petice Za obnovu zemědělské krajiny. >>Přestože do zemědělství proudí nemalé veřejné prostředky, kvalita krajiny se snižuje,<< připomínají petenti rekrutující se z řad České společnosti ornitologické.

Podle jejich zkušeností se dříve běžné polní rostliny jako chrpa nebo hlaváček letní dnes objevují vzácně. >>Ještě horší jsou dopady na živočichy - v ČR vyhynulo nejvíce denních motýlů z celé Evropy. Za posledních 10 let jsme ztratili 20 % polního ptactva a početnost zajíců či koroptví se pohybuje na pouhých 5-10 % předválečné úrovně,<< konstatují autoři petice s tím, že ani zemědělství už neplní svoji krajinotvornou roli. Rozsáhlé polní celky s nevhodným hospodařením zvyšují erozi půdy.

>>ČR každoročně ztrácí ornou půdu v hodnotě několika miliard korun a obrovské škody vznikají také obcím při odstraňování následků eroze. Špatný vodní režim krajiny vede ke splachům půdy a agrochemikálií, které znehodnocují vodní toky. Zemědělská krajina ztrácí svoji krásu a harmonii, která přispívala ke spokojenému životu obyvatel. Domníváme se, že není dostatečně naplněn článek 7 Ústavy ČR, který říká, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství,<< praví se mj. v petici.

Petici už podpořil i předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Petr Šilar. >>Je evidentní, že v zemědělství nelze uplatňovat jen tržní mechanismy. Jsme na rozcestí! Musíme se rozhodnout, přenecháme-li dalším generacím zdevastovanou krajinu s neúrodnou půdou či začneme-li se chovat jako řádní hospodáři ve vlastní zemi. I mezi zemědělci je většina těch, kdo chtějí hospodařit způsoby šetrnými k přírodě i půdě samotné. Musíme jim však vytvořit takové podmínky, aby ohleduplnost k životnímu prostředí zároveň neznamenala ekonomickou sebevraždu,<< tvrdí Petr Šilar.

Text petice je vyvěšen na: www.zemedelska-krajina.cz, kde lze stáhnout podpisový arch, podepsat jej a odeslat petičnímu výboru. Petice má být předána vládě, Parlamentu ČR a ministerstvům zemědělství a životního prostředí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí