zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Eliáš má nádobu pro každou kuchyň

16.09.2012
Bioodpady
Eliáš má nádobu pro každou kuchyň

Chráněná keramická Dílna Eliáš zařadila do produkce zbrusu nový výrobek - kuchyňskou nádobu na drobný bioodpad. Projekt vznikl na základě podnětu Kateřiny Hodkové z občanského sdružení Ekodomov, které podobné nádoby prostřednictvím internetového obchodu ekonakup.cz již prodává. Díky finanční podpoře Nadace OKD se nápad nyní proměňuje ve skutečnost. "Musíme přece chránit přírodu, protože i my jsme součást přírody," sděluje své přesvědčení Standa, jeden z klientů Dílny Eliáš. Keramická Dílna Eliáš je dílnou, kde pracují lidé s kombinovaným postižením. Typickými výrobky z Eliáše jsou drobné dekorační předměty z pálené hlíny - zvířátka, svícny, aromakameny a nyní i nádoby na sběr kuchyňských zbytků.

"Pro naše klienty je velmi důležité, aby se mohli podílet na práci, která vyplývá z reálných potřeb a která má skutečný smysl. Přistupují k práci s větší vážností a zaujetím, když vyrábějí něco, co někdo potřebuje a co bude každodenně používat. Při takové práci zažijí, že jejich práce má hodnotu a že za ni nesou také zodpovědnost," říká Ondřej Němeček ze sdružení Dílna Eliáš. Projekt je nyní ve fázi technologického vývoje. Za přímé účasti klientů dílny se hledá vhodná velikost, podoba nádoby a vhodné materiály a testuje se postup umožňující výrobu většího množství nádob.

Keramické nádoby na bioodpad se staly moderním doplňkem domácností sbírajících okrojky zeleniny, ovoce, zbytky čajů, kávy a dalších kuchyňských zbytků pro kompostování. Organický materiál tvoří téměř 40% směsného komunálního odpadu. Jeho vytříděním se výrazně snižuje objem skládkovaného odpadu a půda obohacuje o potřebné živiny. Nádoby z Dílny Eliáš se stanou dalším prvkem osvětové kampaně kompostuj.cz, která ukazuje, že kompostovat je normální a že se vyplatí předcházet vzniku bioodpadů.

Projekt ukazuje, že i postižení lidé dokáží jít příkladem. "Naše výroba se neorientuje jen na výkon. Hlavní náplní naší činnosti je terapie, které musíme přizpůsobit pracovní tempo i všechny pracovní postupy. Podíl ruční práce u nás bude vždy velký a věřím, že si keramické nádoby z dílny Eliáš najdou své místo na trhu," upřesňuje Ondřej Němeček.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí