zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejlepší projekty udržitelných staveb

25.09.2012
Ekologické stavění, bydlení
Nejlepší projekty udržitelných staveb

Společnost VELUX Česká republika vyhlásila výsledky 1. ročníku studentské soutěže Active House Award, zaměřené na návrhy projektů udržitelných staveb v aktivním standardu. Konala se pod záštitou MPO ČR, partnery byly ČVUT Praha, Česká rada pro šetrné budovy, Galerie Jaroslava Fragnera a Institut pro aktivní domy, o.s.

Kritérii pro hodnocení soutěžních prací byly kvalita vnitřního prostředí budovy z pohledu využitelnosti dispozice, množství denního světla v interiéru a zajištění ventilace; vliv na životní prostředí z pohledu architektonického zpracování, urbanismu, použitých materiálů a využití obnovitelných zdrojů. Třetím kritériem byla energetická efektivita, resp. nulová bilance spotřeby energie v rámci celoroční bilance. Pro kvantitativní hodnocení zmíněných kritérií byl využit preSBToolCZ, který je národním hodnoticím nástrojem pro kvalitu budov a vyjadřuje udržitelnost stavby.

Z přihlášených projektů z Česka a Slovenska ocenila mezinárodní odborná porota celkem 7 soutěžních prací. Vítězem kategorie novostaveb se stal projekt studentek Fakulty stavební ČVUT v Praze Kristýny Klucové a Pavlíny Šmejkalové. Soutěžní návrh rodinného domu s ateliérem v Mělníku výborně kombinuje nízkoenergetické řešení s využitím obnovitelných zdrojů energie. Zvolené konstrukční materiály jsou především na bázi dřeva a projekt řeší i využití dešťové vody. V kategorii rekonstrukcí zvítězil návrh studentů Juraje Kačenky a Evy Bírové z Fakulty architektury VUT v Brně, kteří se pustili do velmi aktuálního tématu rekonstrukce panelového domu.

Byly uděleny také dvě zvláštní ceny. První z nich putovala do rukou Norberta Obršála z Fakulty architektury VUT v Brně za projekt s názvem Městotvorný dům. Druhou zvláštní cenu získal student Fakulty architektury VUT v Brně Kryštof Foltýn za návrh komfortního bydlení nad městem.

Kromě cen ve dvou hlavních kategoriích a dvou zvláštních cen byla v soutěži udělena také tři čestná uznání: za projekt rodinného domu Activ House Lichnov dvojici studentů Fakulty architektury a stavební na ČVUT v Praze Tereze Podolské a Jiřímu Horskému, dále studentům Fakulty architektury VUT v Brně Miloši Hradcovi a Jiřímu Jaškovi za návrh rodinného domu. Třetí čestné uznání získal projekt Jaroslava Matouška z Fakulty architektury VUT v Brně za dům zapuštěný do svahu ve Svaté Kateřině. Cenu partnera soutěže, Institutu pro aktivní domy o.s., si odnesl Michal Mázl z Fakulty stavební VUT v Brně za práci s názvem Centrum ekologických aktivit města Mostu.

Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí