zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co mají společného laser, robot a plevel?

30.09.2012
Zemědělství
Co mají společného laser, robot a plevel?

Dalo by se říci, že vůbec nic. Podle Laser Zentrum Hannover LZH a oborového svazu Biosystemund Gartentechnik je to ale trochu jinak, což vysvětlují i následující řádky.

Plevel, i když je to mnohdy užitečná bylinka, je samozřejmě nežádoucí na mnoha místech, kde se cíleně něco pěstuje. Většinou se proti němu bojuje dostupnými herbicidy, které by měly pamatovat na ekologii a nepoškozovat okolní prostředí. Není to vždy ideální. Záleží ale i na jejich dávkování, pokud se to přežene, už se může nějaký negativní vliv na půdní vrstvy nebo povrchovou vodu projevit. Na Leibniz Universität, která je organizátorem pokusů s laserem, se proto při spolupráci s LZH dospělo k závěru, že nejlepším ekologickým "herbicidem" by mohl být laser, respektive laserový paprsek, který okolní prostředí nikterak nepoškozuje.

Laser zahradníkem

Výzkum v tomto směru ukázal na vhodnost CO2 laseru s vyzařováním na vlnovém rozsahu ve střední infračervené oblasti 10,6 mikrometrů. Vhodné období pro likvidaci plevele je ještě v jeho zárodku, kdy na tento úkon postačí energie paprsku kolem 35 J. Navíc laser s vyzařováním v IR oblasti působí i teplem. Pro skutečnou realizaci se však musí vycházet z místních podmínek. Většinou se jedná o zásahy ve skleníkovém prostředí, kde je vhodné použít laser s řízením paprsku přes zrcadlovou soustavu galvanoskeneru. Přesnost zásahu postačuje 1 mm. Celý postup se dá i programovat a ovládat přes vhodný robot a senzorickou soustavu.

AUTOR: Jiří Šmíd

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí