zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britský diplomat zahájil Evropský týden mobility cestou na kole z Prahy do Brna

19.09.2012
Doprava
Britský diplomat zahájil Evropský týden mobility cestou na kole z Prahy do Brna

Tento týden odstartovaly v Česku akce k Evropskému týdnu mobility, který propaguje alternativní druhy dopravy. Jeho letošním hlavním tématem je "Pohyb správným směrem". Správným směrem se vydá i zástupce britské velvyslankyně v Česku Tim Voase a absolvuje cestu na kole z Prahy do Brna, kde jej pak čeká další program. Svou cestou chce diplomat podpořit také nízkoenergetická řešení nejen v dopravě. Až na hranice Prahy Voase na kole doprovodí členové iniciativy Auto*Mat.
"Když jsem si plánoval program v Brně, hned mě napadlo, že bych tam mohl vyrazit na kole. Cyklistika mě hrozně baví, a navíc takto oproti cestě autem ušetřím 35 kg CO2," řekl ze sedla kola těsně před startem Tim Voase.
"V tomto mě inspirují třeba i britské firmy, které často hledají nízkoenergetická výrobní nebo provozní řešení šetřící právě CO2. Chcete nějaký příklad? Dnes asi nepojedu tak rychle, jako se točí nízkoenergetické turbíny firmy Rolls-Royce. Proto se nestihnu stavit v prvním nízkoenergetickém obchodě Tesco v ČR v Žatci. Navíc jsem zjistil, že je to dost zajížďka," pokračoval diplomat.
Tim Voase vyrazil dnes v 6:30 ráno od brány Britského velvyslanectví na pražské Malé Straně, jeho cílem je brněnské náměstí Svobody. Tam by měl Voase dorazit ve večerních hodinách po zhruba deseti až dvanácti hodinách cesty. Celý den také poběží na facebookovém profilu Britského velvyslanectví on-line reportáž popisující průběh jízdy.
Trasu diplomata po Praze navrhla iniciativa Auto*Mat podle cyklistické mapy umístěné na serveru PrahouNaKole.cz, který provozuje. Cestu navrhl šéfredaktor serveru a odborník na městskou dopravu Vratislav Filler. "Trasa se vyhýbá prudkému stoupání a dlažbě," říká. Nejedná se o první spolupráci mezi Auto*Matem a Britským velvyslanectvím. Už v loňském roce se britská velvyslankyně Sian MacLeod zúčastnila tiskové konference, kde byl představen program festivalu Zažít město jinak. Hovořila o dopravě ve Spojeném království a významné roli jízdních kol při letních olympijských hrách v Londýně.
Trasa diplomata Tima Voase povede z Prahy přes Kolín, Čáslav, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Křižanov a Velkou Bíteš.
Další den po příjezdu zástupce velvyslankyně čeká například schůzka s brněnskou Nadací Partnerství, která se zabývá rozvojem cyklistické dopravy a cykloturistiky nebo výsadbou stromů a zeleně v krajině i ve městech. Součástí programu bude i prohlídka jejich nového sídla. Jde o nízkoenergetickou stavbu, takzvaný pasivní dům.
Zástupce britské velvyslankyně Tim Voase už má za sebou například devítidenní cestu na kole z Londýna do Česka. Jeho dalším snem je objet na kole linii českých hranic.

Pro další informace kontaktujte:
Jan Šimral, British Embassy, Senior Press and Communications Officer (jan.simral@fco.gov.uk; 602 285988)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí