zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Billa změnila 40 prodejen

23.09.2012
Obecné
Billa změnila 40 prodejen

Společnost Billa dokončila rekonstrukci čtyřiceti prodejen v celé České republice na energeticky úspornější. Díky více než dvaceti opatřením (ekologické materiály, úsporné technologie) mají podle údajů společnosti dosahovat až 20% úspory energií oproti běžným filiálkám. Cílem společnosti je snížit v příštích pěti letech celkovou spotřebu energie o dalších 50 %. Všechny nové prodejny budou budovány už jen jako energeticky úsporné, zbývajících téměř 160 prodejen v ČR chce společnost rekonstruovat podle nových energetických standardů. Část projektu bude financována z energetických úspor dosažených na jiných supermarketech.

V materiálech nahrazuje dřevo kovy a plasty, v odděleních s víny a sušeným ovocem jsou pouze dřevěné regály. Zateplené stěny supermarketů a nové chladicí a mrazicí vitríny na maso a mražené výrobky se speciálními dveřmi ušetří až 15 % energie. Další úspory má přinést regulace osvětlení dle intenzity venkovního osvitu. V listopadu začne Billa testovat novou technologii, tepelné čerpadlo Hi-end Daikin Conveni Pack. To z jednoho zdroje prodejny ochlazuje i vytápí a produkuje chlad i pro chladicí a mrazicí zařízení. V případě, že se osvědčí a budou prokázány předpokládané úspory, plánuje řetězec nasazení těchto čerpadel ve větším měřítku.

"Ze zkušeností mateřské firmy Rewe International v Rakousku víme, že se stále větší počet zákazníků zajímá i o to, zda je produkt ekologicky vyroben a zda se obchodník také ekologicky chová," tvrdí generální ředitel Billa ČR a Slovensko Jaroslaw Szczypka. Předpokládá, že ve střednědobém horizontu se úspory řetězce projeví i ve prospěch zákazníka.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Česká lesnická společnost
29
8. 2017
29.8.2017 - Seminář, školení
Kunovice
Česká lesnická společnost
3
10. 2017
3-6.10.2017 - Konference
Orea Resort Devět Skal
Česká lesnická společnost
19
10. 2017
19.10.2017 - Seminář, školení
RZ Olšina
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí