zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna přehlasovala Klausovo veto energetického zákona

21.09.2012
Energie
Sněmovna přehlasovala Klausovo veto energetického zákona

Nová pravidla pro stavbu domů, která přimějí developery, aby stavěli domy, kde vytápění nového bytu přijde pouze na několik stokorun měsíčně, schválila dnes Poslanecká sněmovna. Přehlasovala tak veto prezidenta Václava Klause. Rodinám i obcím tak v nových budovách srazí účty za teplo o desítky procent.

Zákon zavede také povinnost prodávat nebo pronajímat budovy pouze s tzv. energetickým štítkem. Umožní tak snadnou orientaci v nabízených nemovitostech a uspoří desetitisíce těm, kdo si budou podle údajů na štítcích vybírat, kam se nastěhují.


Miroslav Pech z Hnutí DUHA řekl:
"Díky energetickému štítkování nebudou lidé napříště nuceni kupovat nebo pronajímat zajíce v pytli - tedy domy, jejichž vytápění se nečekaně prodraží."

"Nové standardy pro budovy umožní srazit domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížit naši závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska. Pro ilustraci - zateplování může snížit naši spotřebu uhlí a plynu skoro dvakrát více, než kolik bychom získali rozšiřováním povrchových dolů za limity těžby."


Pačesova komise spočetla, že kdyby vláda využila všech příležitostí k zateplení domů a vytápění obnovitelnými zdroji, jako jsou obecní výtopny na biomasu, kotle na peletky nebo solární kolektory na střechách, nebudeme potřebovat k topení žádný dovážený plyn, ani žádné uhlí.

Zákon stanovuje harmonogram, podle něhož developeři budou muset postupně dodržovat lepší normy na spotřebu energií nových a rekonstruovaných domů. Zavádí tzv. energetické štítkování budov (obdoba známého a úspěšného štítkování spotřebičů).

Účty za energii jsou v pasivních domech oproti běžné stavbě o 80-90 % nižší, jejich stavba přitom přijde jen asi o 5-10 % dráž. V Rakousku jich stojí tisíce, v České republice zatím jen stovky.


Kontakty:
Miroslav Pech, telefon 773 778 836, email miroslav.pech@hnutiduha.cz
Karel Polanecký, telefon 737 666 968, email karel.polanecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí