zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spotřeba bionafty v Česku mírně roste

01.10.2012
Doprava
Zemědělství
Spotřeba bionafty v Česku mírně roste

Spotřeba bionafty v Česku mírně roste. Za první pololetí se spotřebovalo 130.000 tun takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty. Proti stejnému období loni vzrostla jeho spotřeba o tři procenta. Novináře o tom dnes informoval ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič. Výroba složek bionafty se v první polovině roku snížila o šest procent na 99.000 tun.

Podle Jeviče se v pololetí zvýšil dovoz a naopak klesl vývoz FAME, což se promítlo v poklesu výroby. Zhruba dvojnásobně na téměř 51.000 tun však vzrostla produkce bioetanolu, který se přimíchává do benzinu. Spotřebu podle Jeviče silně táhnou vysoceobjemová biopaliva E85 a bionafta B100, které mají sníženou sazbu spotřební daně, a jsou tak levnější než běžné pohonné hmoty.

Zvýšená spotřeba biopaliv souvisí především s předloňským navýšením povinného přimíchávání biosložek do motorové nafty ze 4,5 procenta na šest procent. Povinně přimíchávaný podíl bioetanolu do benzinu vzrostl z 3,5 procenta na 4,1 procenta.

Nyní podle Sdružení pro výrobu bionafty v ČR funguje zhruba 300 veřejných stanic, které zákazníkům nabízejí vysoceobjemová biopaliva. Řada čerpacích stanic ale také tyto pohonné hmoty nasazuje, aby pak biosložky nemusely přimíchávat do běžného benzinu a nafty.

Vysoceobjemová biopaliva využívají mnozí nákladní dopravci, používá je také provozovatel autobusů Veolia Transport v Teplicích. Vozy však pro tyto paliva potřebují speciálně upravené motory.

Sdružení pro výrobu bionafty dnes zároveň kritizovalo nový záměr Evropské komise po vypršení současné legislativy omezit dotace na biopaliva. Brusel se po dřívější podpoře biopaliv nyní začal obávat, že jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se původně předpokládalo.

Podle Jeviče tím však bude ohrožen celý průmyslový sektor, do kterého již podniky investovaly miliardy. Zároveň by omezení biopaliv způsobilo v Česku ztrátu tisíců pracovních míst, dodal. Biopaliva podle něj obklopuje řada mýtů, jako například že kvůli jejich produkci není na polích dostatečný prostor pro potraviny. "Vždyť vládou schválený akční plán pro biomasu uvádí, že v rámci České republiky je k dispozici 32 procent zemědělské půdy využitelných pro energetické účely," dodal Jevič.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí