zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koupání v Orlíku brání fosfor, v nádrži ho je trojnásobně více

13.10.2012
Voda
Koupání v Orlíku brání fosfor, v nádrži ho je trojnásobně více

Vodní nádrž Orlík se stane vhodnou lokalitou pro koupání až ve chvíli, kdy se podaří snížit stávající hladinu fosforu ve vodě o dvě třetiny objemu. Do té doby se bude v 51 let staré přehradě stále často vyskytovat nadlimitní množství sinic, řekl dnes ČTK na konferenci k revitalizaci Orlické nádrže Jaroslav Vrba z Jihočeské univerzity.

Podle něj mírnému snížení hladiny fosforu pomáhá stavba čističek odpadních vod, které dokáží tuto látku odstranit. "Těší nás, že některé obce a města už při výstavbě čističek preferují tyto typy," řekl Vrba.

Orlík je prý v zatížení fosforu asi nejvíc postiženou nádrží v tuzemsku. Vědci tvrdí, že je to daň za velké povodí, které do nádrže přitéká. "Jde prakticky o všechny toky v Jihočeském kraji. Navíc Orlík zasahuje i část povodí z Vysočiny nebo Rakouska," řekl Vrba.

Nádrž, která vznikla jako jedna z přehrad na takzvané Vltavské kaskádě, už dlouhé roky v létě rekreanty příliš neláká. Důvodem je právě nízká kvalita vody. Jihočeští hygienici proto například museli letos v sezoně vyhlásit na některých lokalitách Orlíku zákaz koupání. Fosfor se do nádrže dostává z odpadních vod. Chemická látka je obsažena v lidských i živočišných exkrementech nebo v pracích prostředcích a přípravcích do myček.

Svazek obcí regionu Písecko spolu s Jihočeským krajem si chtěl nechat provést studii proveditelnosti omezení zdrojů fosforu z povodí Orlíku. Jenže cena projektu by se podle Vrby pohybovala v řádech desítek milionů korun, na což by zadavatelé neměli finance.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí