zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prezident Klaus podepsal novelu zákona o ochraně zvířat

10.10.2012
Příroda
Prezident Klaus podepsal novelu zákona o ochraně zvířat

Úřady budou moci zabavovat zvířata lidem, kteří je týrají či zakázat problematickým chovatelům jejich držení. Plyne to z novely zákona o ochraně zvířat, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus.

I v současnosti je možné zvíře tyranovi odejmout a umístit je do náhradního zařízení. Zvíře však stále zůstává majetkem původního majitele, který si někdy po čase pro zvíře přijde a bere si je zpět.

Sněmovna normu schválila 19. září, když nepřijala její senátní úpravu počítající s tím, že by stát musel obcím za jejich péči o zabavená týraná zvířata platit.

Novela se kvůli evropské směrnici podrobně věnuje také kvalifikaci ošetřovatelů a krmičů prasat, kteří by měli být buď poučeni chovatelem, nebo absolvovat školení.

Stanovuje požadavky na vzdělání a kvalifikaci lidí, kteří usmrcují zvířata nebo pracují s pokusnými zvířaty. Upřesněny jsou rovněž požadavky pro udělení povolení k rituálním porážkám zvířat a upravuje ochranu zvířat pro vědecké účely.

Zaváděn je poplatek 500 korun za prodloužení povolení k chovu vybraných druhů a zvýšit sazbu za schválení žádostí o převoz zvířat z 200 na 1000 korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí