zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zadusí Tibet čínští turisté?

14.10.2012
Obecné
Zadusí Tibet čínští turisté?

Na první pohled překvapivě vypadá oznámení čínské vlády, že chce v Tibetu zaplatit turistický projekt za 4,7 miliardy dolarů. Čínská vláda se totiž léta snaží držet Tibet za zavřenými dveřmi, alespoň pro cizince. V posledních měsících je tamní situace znovu nestabilní. Zdá se tedy, že zamýšlený tematický park propagující soužití Tibetu s Čínou bude pouhou atrakcí pro domácí turisty, mezi nimiž je oblast Tibetu stále populárnější destinací.

Ani ne dva kilometry od centra Lhasy, tibetské metropole, má vzniknout "živé muzeum" tibetské kultury, historický tematický park, obchodní čtvrť a rezidenční oblast na ploše 800 hektarů. Tibetské umělecké městečko s lidovým uměním představí turistům za tři až pět let místní výrobky, přírodní medicínu, venkovský život a nabídne příležitost zakoupit suvenýry. Britský The Daily Telegraph však cituje Stephanii Brigdenovou, ředitelku londýnské organizace Free Tibet: "Je to disneyfikace Tibetu. Tento typ masové turistiky Tibeťanům neprospěje, naopak je bude ještě více upozaďovat," stěžuje si.

Zábavní park má přinést Tibetu především peníze - hotely, taxislužbu a turistické služby. Ve Lhase dnes tyto služby převážně ovládají Číňané z etnika Han.

"Tibetská kultura se mění, ať už se to západním pozorovatelům líbí, nebo ne. Obyčejní Tibeťané už nechtějí žít v zaostalém muzeu pro zahraniční návštěvníky, kteří posléze oceňují, jak je tibetská kultura ,zachovalá'," obhajuje projekt čínský provládní deník Global Times.

Podle Roberta Barnetta, tibetologa z Kolumbijské univerzity v New Yorku, je ale tento obří projekt "hřebíkem do rakve" snahám propagovat v Tibetu ekologicky a kulturně přijatelnou návštěvnickou politiku. "Aby se investované náklady vrátily, budou usilovat o turistiku nepředstavitelného rozsahu," obává se Barnett.

Poté co Číňané vystavěli v Tibetu pět komerčních letišť, tři dálnice a několik přímých železničních spojení s velkými čínskými městy, se počet návštěvníků této oblasti rychle zvyšuje. Čína letos očekává už deset milionů návštěvníků, což je o milion více než loni. Do roku 2015 jich chce přilákat do Tibetu ještě o třetinu víc, tedy 15 milionů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí