zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další stromový happening je tady! Popřejte stromům k svátku

14.10.2012
Příroda
Další stromový happening je tady! Popřejte stromům k svátku

Na loňský úspěšný happening "Rekord v sázení stromů" navazuje Nadace Partnerství spolu s příznivci stromů další akcí. V sobotu 20. října se v České republice slaví Den stromů. Všichni, kdo stromům fandí, se mohou k oslavám připojit a popřát jim vlastním netradičním způsobem k svátku. Již nyní se hlásí lidé a organizace z celé země. Plánují připravit stromům výstavu, zavázat jim mašličku, přečíst pohádku nebo je před zimou ještě pořádně zalijí a opraví nově vysazeným stromům kotvení. Pokud navíc pošlou po akci do nadace zprávu s informacemi, mohou získat odměnu. Deset nejlepších oslav nadace ocení brožurou Jak se sází strom. Na webových stránkách pak Nadace Partnerství uveřejní celkový počet zapojených lidí i fotografie z jednotlivých akcí.
Den stromůse v naší zemi pravidelně slaví od roku 2000. Tradice navazuje na "Stromkové slavnosti",které se u nás hromadně pořádaly v první polovině minulého století. V loňském roce oslavila Nadace Partnerství a dalších 4 014 lidí Den stromů sázením stromů. Během jediného dne se podařilo vysadit celkem 6 919 stromů na 211 místech. Letos příznivci stromů navazují na tuto podařenou akci dalším stromovým happeningem. "Popřejte stromům k svátku" zní výzva nadacea reagují na ni opět lidé z celé republiky.
"Hlásí se nám lidé z Moravy, Čech i Slezska, rodiny s dětmi, školy, školky i občanská sdružení," říká Klára Kepertová z Nadace Partnerství. "Do happeningu není potřeba se předem registrovat. Úplně postačí, když nám lidé po akci na e-mail milujemestromy@nap.cz napíší, jak slavili, kde a kolik jich bylo. Budeme také rádi za fotografie," dále upřesňuje.
A co mohou lidé pro stromy k svátku připravit? Například v Boskovicích oslaví žáci a učitelé lesní školky první narozeniny jinanu, který vysadili při loňském rekordu. Děti stromu dodají pořádnou zálivku a přečtou mu vymyšlené pohádky. Stoletým lipám zase popřeje Klub otevřených dveří v Kasejovicích. Lípy se dočkají poděkování, přípitku i výsadby "mladší sestry". Praha 10 a Opava mají v plánu otevřít naučné stezky, Neratovice budou pokračovat v sázení "Stromů pro děti" a ve Zlíně uspořádají "Stromové slavnosti". Pokud chcete Den stromů oslavit s rodinou, můžete po vzoru paní Zemanové z Hostěnic u Brna v kruhu blízkých například vázat stromové kytice.
Nadace Partnerství chystá ke Dni stromů slavnostní vyhlášení výsledků ankety Strom roku 2012 v brněnském divadle Husa na provázku. "V průběhu večera odtajníme, který strom obdrží prestižní titul i poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia. Divákům se pak představí charismatický Víťa Marčík jako Robinson Crusoe," srdečně zve všechny jihomoravské fanoušky stromů Klára Kepertová.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí