zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátký skok na skládku AVE CZ v Čáslavi

26.10.2012
Bioodpady
Recyklace
Krátký skok na skládku AVE CZ v Čáslavi

Skládka komunálních odpadů firmy AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., nacházející se na severozápadním okraji katastru města Čáslavi, není jen místem, na kterém se soustřeďují věci, které už lidé vyhodili. Je i zařízením, snažícím se některé z těchto hmot vrátit v podobě suroviny do výrobního procesu.
,,Stále se ještě dost lidí domnívá, že vytříděný odpad nakonec stejně skončí na jedné hromadě s ostatními zbytky," řekl již před nějakou dobou k tomu ředitel provozovny. ,,Chci je ujistit, že tomu tak není. Snad je přesvědčí i to, že na čáslavské skládce byla nedávno dostavěna hala, v níž je instalována linka na důkladné dotřídění plastu a papíru.Skládka se intenzivně věnuje i bioodpadu, který mohou lidé odkládat do hnědých kontejnerů, umístěných na mnoha místech města. Tento odpad byl dříve zpracováván způsobem stejným, jakým ho běžně dovedou zužitkovat zemědělci či zahrádkáři - tedy normálním kompostováním. Firma AVE CZ dokončila minulý rok v Čáslavi výstavbu zařízení, zvaného ,,jednotka suché fermentace", v němž je konečné zpracování bioodpadu podstatně hospodárnější. Zužitkuje se při něm nejen tuhá část, ale i bioplyn, který při rozkladu organické hmoty vzniká. Zbytek, zvaný fermentát, je pak využíván v zemědělství jako hnojivo.
Bioplyn, jehož podstatnou součástí je methan, pak slouží k výrobě elektřiny. Krom zpracování bioodpadu v jednotce suché fermentace pokračuje čáslavská skládka i v klasickém kompostování, jehož produkt využívá při vytváření humózní půdní vrstvy k ekologickému převrstvení uložených odpadů.
Třídění odpadu tedy smysl má a pomáhá šetřit řadu přírodních energetických i surovinových zdrojů. Nové linky na jeho efektivní a hospodárnější využití na čáslavské skládce to plně potvrzují.

ZDROJ: meucaslav.cz, kráceno, uparveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí