zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hranice při očistě smetly z ulic 215 tun prachu, více než loni

16.10.2012
Odpady
Urbánní ekologie
Hranice při očistě smetly z ulic 215 tun prachu, více než loni

Téměř 215 tun prachu odklidila ze svých ulic během uplynulých čtyř měsíců radnice v Hranicích na Přerovsku. V porovnání s loňskem ho stroje smetly téměř dvojnásobně více. Město se do důkladného úklidu ulic pouští každoročně kvůli tomu, že podle měření kvality ovzduší právě prašnost zatěžuje zdejší obyvatele nejvíce. Na čištění, které je součástí programu zlepšení městského ovzduší, vyčleňuje radnice ze svého rozpočtu 700.000 korun.

Množství smeteného prachu z ulic od června do konce září bylo největší za poslední roky, loni stroje smetly 128 tun. Nárůst je dán i tím, že radnice tentokrát nechala uklízet i rozestavěné ulice, kde se práší víc. Loni navíc celý červenec propršel, což naopak prašnost snížilo, vyplynulo z vyjádření vedoucí odboru životního prostředí Ivany Zaoralové.

Podle mluvčího radnice Petra Bakovského se stroje do očisty ulic pustily letos již pošesté. Kromě hlavních tahů se zaměřily i na místní části Drahotuše, Slavíč a Velká.

Kvalita ovzduší trápí Hranice dlouhodobě. Město se problém snaží kromě čištění ulic řešit také rozsáhlou obnovou a výsadbou zeleně. Vybudovalo i nový on-line monitorovací systém, díky kterému mohou lidé od září sledovat kvalitu ovzduší ve městě na internetu. Systém je jedním z výsledků projektu Čisté ovzduší pro Moravskou bránu, který stál přes devět milionů korun. Od začátku letošního roku také město v nové vyhlášce zakázalo nákladním autům projíždět ulicemi bez zakrytého nákladu.

Podle zástupců radnice se na zvýšené prašnosti v Hranicích podílí zejména automobilová doprava, malé zdroje znečištění ovzduší, jako je vytápění domů, velké průmyslové podniky i vzdálené zdroje například z Ostravska.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí