zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

PODZEMÍ MORAVSKÉHO KRASU NAVŠTÍVILI DOBRODRUZI Z VYSOČINY

21.10.2012
Příroda
Geologie
PODZEMÍ MORAVSKÉHO KRASU NAVŠTÍVILI DOBRODRUZI Z VYSOČINY

Více než tři desítky nadšenců, včetně malých dětí, absolvovalo druhou říjnovou sobotu výpravu do jeskyní střední části Moravského krasu, z nichž některé jsou běžně veřejnosti nepřístupné.

Cesta do podzemí začala už v pátek přednáškou Vlastislava Káni v prostorách "Ostrůvku" ve Velkém Meziříčí. Účastníci se dozvěděli informace o jeskyních, které bylo v plánu navštívit, shlédli zajímavé fotografie dokumentující práci speleologů, prohlédli si paleontologické jeskynní nálezy např. medvědí a koňské kosti rozlámané hyenami a nakonec se seznámili se základními zásadami bezpečného pohybu v podzemí.

Sobotní putování začalo pěším přesunem z Nových Dvorů přes zříceninu Blansegg do údolí Pustého žlebu. "Počasí nám přálo a celou cestu zpříjemňovalo podzimní slunko," uvádí Jana Čížková, účastnice exkurze. U vchodu do Punkevních jeskyní se celá skupina zanořila do temnot podzemí, kde cestu osvětlovaly pouze "čelovky", často připevněné na cyklistických helmách, neboť hlavu bylo třeba chránit a rukama se přidržovat stěn chodeb, žebříků či lan. Bláto se nacházelo všude kolem a každý, kdo jeskyni po téměř hodině opouštěl, byl od něj pomazaný od hlavy až k patě, nejvíce však děti. "To bylo skvělý, hlavně ta skluzavka, " vykřikovaly, vylézajíc na denní světlo. Putování pokračovalo podél řeky Punkvy až k parkovišti na Skalním mlýnu a odtud autobusem k Býčí skále. Lehčí outdoor čekal na většinu účastníků v Barové jeskyni - žebříky, paleontologická naleziště, vodní tok, propasti a opět hodně bláta. Několik odvážlivců se vypravilo do horního patra Býčí skály se žebříky a plazivkami. Na závěr celé exkurze bylo možné projít část návštěvnické trasy v Býčí skále, což většina dětí, po předchozích zkušenostech ohodnotila jako "málo adrenalinové".

Exkurzi vedl zkušený speleolog Vlastislav Káňa se svými pomocníky. "Nejen, že nás vzal na zajímavá místa, kam se běžně člověk nedostane, ale ještě celou exkurzi doprovázel poutavým výkladem," dodává Čížková.
Zájemcům o další ročník můžeme slíbit, že se mají za rok zase na co těšit.

Více informací poskytne: Jana Čížková, 734 523 758, jana.cizkova@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Jihlava
22
11. 2017
22.11.2017 - Seminář, školení
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí