zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda projedná zakázku, jež předchází zaplavení ostravských dolů

17.10.2012
Geologie
Havárie
Vláda projedná zakázku, jež předchází zaplavení ostravských dolů

Ministerstva průmyslu a financí předloží ve středu vládě návrh veřejné zakázky za 500 milionů korun, jejímž cílem je vyhodnotit bezpečnost zrušených důlních děl na Ostravsku. Vyhodnocení bezpečnosti je nutné pro to, aby bylo možné zahájit postupné napouštění nevyužitých dolů, sdělilo dnes ČTK ministerstvo průmyslu.

Veřejná zakázka se týká 74 hlavních důlních děl v ostravské dílčí pánvi. V současnosti z nich státní podnik Diamo odčerpává důlní vodu, uvažuje se ale o tom, že se s odčerpáváním skončí a doly budou postupně napuštěny.

Odborníci se ale obávají, že zaplavení dolů může přinést nebezpečí pro obyvatele okolních oblastí. Voda by mohla narušit nezpevněné zásypy důlních děl a na povrchu by se mohly vytvořit krátery. Zároveň by voda mohla vytlačit na povrch metan, který by mohl způsobit výbuch.

Vyhodnocení stability důlních děl tak podle ministerstva průmyslu musí nutně předcházet rozhodnutí o tom, že Diamo přestane odčerpávat důlní vodu. Ze státního rozpočtu jde na odčerpávání důlních vod v ostravské a petřvaldské dílčí pánvi ročně 150 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí