zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravská Třebová chystá výstavbu městské kompostárny

18.10.2012
Bioodpady
Moravská Třebová chystá výstavbu městské kompostárny

Moravská Třebová chystá výstavbu městské kompostárny v lokalitě Na Hamperku. Zařízení by zpracovávalo odpad z městské zeleně i zahrádek obyvatel, vzniklý kompost by sloužil k rekultivaci veřejných ploch nebo by jej získávali pěstitelé. Fungovat by mělo začít příští rok, řekla dnes novinářům Ludmila Lišková z odboru rozvoje města.

Stavební část bude stát více než čtyři miliony korun, dalších asi 4,5 milionu si vyžádá technologie. V kompostárně budou pracovat budou dva až tři zaměstnanci, ročně zpracuje až 1500 tun rostlinné hmoty.

Zavést třídění biologického odpadu i v domácnostech zatím radnice nepřipravuje. Zelený odpad bude možné od jara do podzimu sypat do přistavených kontejnerů, které Technické služby odvezou do kompostárny.

Kompostovací areály má již mnoho měst v Pardubickém kraji, například Pardubice, Vysoké Mýto, Lanškroun, Králíky, Hlinsko nebo Litomyšl. Jejich vznik umožnily státní dotace, radnice byly k výstavbě motivovány také značnými náklady na ukládání odpadu na skládku a požadavkem Evropské unie, aby se množství skládkovaného biologického rozložitelného komunálního odpadu postupně snižovalo.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí