zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Více než polovina Pražanů se zbavuje vysloužilých spotřebičů

25.10.2012
Zpětný odběr
Více než polovina Pražanů se zbavuje vysloužilých spotřebičů

Více než polovina Pražanů se zbavuje vysloužilých elektrospotřebičů a odevzdává je k recyklaci. Vloni vytřídili obyvatelé hlavního města více než 50.000 televizorů, 20.000 počítačových monitorů a skoro 500 tun drobných elektrospotřebičů. Vyplývá to z výzkumu neziskových organizací Asekol a Elektrowin. Recyklací tolika spotřebičů ušetřila Praha například milion litrů ropy nebo 101.000 kubíků vody, což je množství, které Pražané vypijí za 40 dní.

"Analýza potvrzuje přímý a pozitivní dopad zpětného odběru elektrozařízení na životní prostředí. Dokazuje navíc, že i jednotlivec může pomoci při ochraně ekosystému Země," sdělil ČTK mediální zástupce společnosti Asekol Šimon Slavík.

Většina obyvatel Prahy nemá pochybnost o tom, že třídění elektroodpadu je prospěšné pro životní prostředí a téměř tři čtvrtiny si myslí, že není složité pro životní prostředí něco udělat. "Narůstá zvýšená poptávka po informacích spojených s tříděním elektra. Obyvatelé Prahy rádi diskutují o zpětném odběru elektroodpadu s přáteli a kolegy z práce," uvedla Hana Ansorgová ze společnosti Asekol.

Pražané nejčastěji čerpají informace o třídění elektra z internetu (13 procent) nebo jiných médií (11 procent). Polovina Pražanů by uvítala leták s informacemi ve schránce.

Lidé už se také naučili vracet elektro přímo v prodejnách. Při koupi nového spotřebiče vrátilo starý 63 procent lidí. Asi třetina lidí odevzdala starý spotřebič v prodejně, aniž by kupovala nový.

Z průzkumu také vyplynulo, že pětina obyvatel Česka si myslí, že zpětný odběr je jen módní výstřelek. S tím ale nesouhlasí 73 procent Pražanů.

Lidé v Praze také mají sběrná místa skoro o kilometr blíž, než je celorepublikový průměr. Například velké spotřebiče jsou Pražené ochotni vozit k recyklaci v průměru dva kilometry daleko.

Sběr a likvidaci elektroodpadu mají na starost kolektivní systémy, kterých je v Česku zapsáno šest - Asekol, Elektrowin, Ekolamp, Retela, OFO-recykling a Rema. Pro každou z deseti stanovených skupin elektrozařízení může být jen jeden kolektivní systém.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí