zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Petr Honzejk: Solární lumpárna

31.10.2012
Solární energie
Šlendryján
Petr Honzejk: Solární lumpárna

Nikdo nic takového neplánoval, a přesto se to stalo: Jen o den dříve, než se rozhodlo o zvýšení cen elektřiny kvůli podpoře obnovitelných zdrojů, byla zatčena skupina solárních podvodníků. Kdyby někdo chtěl zorganizovat protiekologické lidové bouře, nemohl by to zrežírovat lépe. Ale zchlaďme hlavy a zkusme rozlišovat.

Státní podpora solární energie je opravdu střelba do vlastní nohy. K převratným technickým inovacím nevede, většina panelů pochází z Číny. Zaměstnanost nezvyšuje. K omezení globálních klimatických změn příliš nepřispívá - Evropa je v nadšení z obnovitelných zdrojů osamocena. Lidé a firmy platí, solárníci (včetně ČEZ) vydělávají.

Jenže ne za všechno může Evropa. Jinde stačili solární boom zabrzdit efektivněji. Ceny elektřiny mohly být nižší, kdyby Fischerova vláda "stihla" protlačit snížení podpory solárů parlamentem. Není ani známo, že by se jinde v EU odehrávaly miliardové podvody, do nichž by byli zapojeni vysocí úředníci regulačního úřadu.

Tedy: Podpora solární energie v této podobě je principiální chyba, ale za drahou elektřinu nemůže v první řadě "zelený fanatismus EU", ale neschopnost státu a kriminální sklony jeho úředníků.

Stejně tak nelze házet všechny "ekologické" projekty hrazené z veřejných peněz do jednoho pytle. Vedle zpackaného soláru existuje úspěšný program Zelená úsporám, skrze který se dotuje zateplování a ekologičtější vytápění budov. Má vše, co solár postrádá: Zlepšuje životní prostředí přímo na místech, kde žijí lidé. Občané i firmy ušetří. Pomůže zaměstnanosti ve stavebnictví. A - ano - hůř se z něj krade.

Takže, než spustíme antiekologickou revoluci, uvažme, zda proti sobě skutečně stojí zelený fanatismus a modrý (oranžový) rozum, anebo spíš hloupá a chytrá politika.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
26
8. 2017
26.8-2.9.2017 - Seminář, školení
Živá škola Bílé Karpaty
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí