zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kampaň Ne kruté kosmetice se dostala do Bruselu

04.11.2012
Obecné
Kampaň Ne kruté kosmetice se dostala do Bruselu

Ve čtvrtek 18. října 2012 se v Bruselu sešlo 20 zástupců organizací na ochranu zvířat z celé Evropy, aby zde lobovali za zachování termínu zákazu dovozu kosmetiky testované na zvířatech do EU. Zorganizovali informační snídani pro europoslance, předali petici s téměř čtvrt milionem podpisů, setkali se s několika zástupci evropských institucí a také v ulicích Bruselu uspořádali zajímavou show pro veřejnost.

Koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech Barbora Bartušková Večlová z české organizace Svoboda zvířat, která se akce v Bruselu také zúčastnila, vysvětluje:
"V EU platí zákaz testování kosmetických výrobků i jednotlivých složek na zvířatech, platí také zákaz dovozu takto otestované kosmetiky do EU. Tento zákaz ovšem obsahuje výjimky pro některé testy. Zákaz bez výjimek by měl začít platit od března 2013, ale Evropská komise zvažuje ponechání výjimky pro složky, které přinesou spotřebitelům výrazné zlepšení zdraví nebo pohody. To by znamenalo další zbytečné testy na zvířatech. Z tohoto důvodu byla loni v lednu spuštěna celoevropská petice za zachování termínu zákazu, kterou je možné podepsat on-line na www.nocruelcosmetics.org."

Zástupci Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), která kampaň vede, den zahájili snídaní pro europoslance v Evropském parlamentu. Europoslanci a další úředníci EU zde měli možnost vyslechnout přednášky k tématu nahrazení testování kosmetiky na zvířatech. Jedním z témat byly alternativní metody pro testování kosmetiky. Přednášející dokazovali, že testování kosmetiky bez použití zvířat je možné a reálné již ve stanoveném datu, tedy v březnu 2013.

Nad snídaní převzal záštitu britský europoslanec Chris Davies, který se kosmetické legislativě věnuje už mnoho let a který navrhl zákaz testování kosmetiky v EU. Chris Davies uvedl:
"Kosmetický průmysl udělal velký pokrok ve vývoji testů bez použití zvířat a ačkoli některé problémy přetrvávají, nejsem vůbec přesvědčen o tom, že by zákaz testování měl být nějakým způsobem oslaben. Problémy můžeme vyřešit a přitom posilovat pověst evropského kosmetickém průmyslu, ukázat cestu jiným zemím a samozřejmě se také vyhnout zbytečnému utrpení zvířat."

Po snídani následovalo předání petice Ne kruté kosmetice, kterou podepsalo téměř čtvrt milionů lidí, petičnímu výboru EU.

Během dne se zástupci ECEAE také setkali s několika významnými úředníky Rady EU, Evropské komise a předsednictva EU. Celý den také probíhala setkání zástupců jednotlivých organizací s europoslanci příslušných zemí a diskuze o případném zákazu dovozu kosmetiky testované na zvířatech do EU.
Dále následovala i akce pro veřejnost. Na několika místech v Bruselu sbor zazpíval píseň na podporu kampaně Ne kruté kosmetice. Na klip s písní se můžete podívat na http://www.youtube.com/watch?v=C0XX-mCDing&list=UU2HCdDvOVD-YTnsLL7D7nJA&index=1&feature=plcp.

Fotografie z akce jsou na této stránce nebo je je možné získat na emailové adrese pokusy@svobodazvirat.cz.
Více informací naleznete na www.nocruelcosmetics.org, www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoba: Barbora Bartušková Večlová, tel. 777 835 651, pokusy@svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí