zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

06.11.2012
EMS
Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

Ocenění za uplatňování principů společenské odpovědnosti, jehož cílem je zvyšovat povědomí firem o této problematice.

Úsilí Rady kvality ČR o propagaci zásad Národní politiky kvality mezi širokou veřejností naráželo především v krajích na fakt, že v současnosti je na krajské úrovni realizována řada soutěží v kvalitě, ať již výrobků, služeb, nebo firem. Rada tyto aktivity vždy vítala a hledala cesty, jak je integrovat do rámce společných aktivit.

Předložila proto ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje představitelům ostatních krajů projekt Ceny hejtmana za uplatňování principů společenské odpovědnosti (CSR), jehož cílem bylo zvýšit povědomí firem o této problematice.

První ročník Ceny hejtmana se uskutečnil v roce 2009 ve spolupráci Moravskoslezského kraje (MSK) a Rady kvality ČR. Závěry z hodnocení tohoto ročníku byly promítnuty do zásad, které byly poskytnuty všem krajům v republice. Pohříchu je nutno říci, že tento projekt se setkal s nepochopením. Podmínky soutěže 2012

Letošní, již čtvrtý ročník soutěže byl vyhlášen v pozměněné podobě. Přihlásit se mohou všechny podnikatelské subjekty a obce, které působí na území Moravskoslezského kraje.

Podnikatelské subjekty (organizace) soutěží v kategoriích:

- do 50 zaměstnanců,

- do 250 zaměstnanců,

- nad 250 zaměstnanců.

Obce soutěží v kategoriích:

- obce s rozšířenou působností a obce s pověřeným obecním úřadem,

- obce (vyjma již uvedených).

Hlavním záměrem soutěže je iniciovat zájem organizací o principy společenské odpovědnosti, charakterizované především zvýšeným zájmem o životního prostředí a sociální odpovědnost, iniciovat posun pohledu na vlastní společenskou roli z úrovně profit only ("pouze zisk") k širšímu pohledu v kontextu "tří P" (Planet - People - Profit). Přínosem by mělo být také zlepšení podmínek pro podnikání.

Hodnocení

Orgánem KÚ MSK, rozhodujicím o konečném pořadí v soutěži podle jednotlivých kategorií, je Hodnotící komise jmenovaná hejtmanem Moravskoslezského kraje. V pětičlenné komisi je Rada kvality ČR zastoupena dvěma členy.

Podkladem pro rozhodování je hodnocení zpráv uvedených v dotazníku. To provádějí vyškolení hodnotitelé Rady kvality, držitelé certifikátů Manažer CSR. Komise ve stanoveném termínu určí pořadí přihlášených účastníků podle jednotlivých kategorií soutěže a stanoví vítěze kategorií.

Cenu uděluje hejtman kraje ve spolupráci s předsedou Rady kvality ČR.

Přihlášené organizace odpovídají na otázky uvedené v dotazníku (38 otázek); ty jsou odlišné v dotazníku pro firmy a v dotazníku pro obce. Pro tematickou přehlednost je dotazník rozdělen do následujících oblastí:

- regionální odpovědnost,

- sociální odpovědnost,

- environmentální odpovědnost,

- odpovědnost v ekonomické oblasti.

Hodnotitelé posuzují odpovědi ve zprávách uchazečů (podniky, obce) a za každou přidělují 0-5 bodů podle aktivit ze škály hodnocení od "žádné aktivity v dané oblasti" po "v aktivitách je dlouhodobě dosahováno pozitivních trendů (vývoj za poslední tři roky)".

Každá oblast je posuzována samostatně, výsledkem je součet bodů z jednotlivých oblastí. Vítězí organizace s největším počtem bodů.


Pavel Ryšánek
Rada kvality ČR

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
10. 2017
22-24.10.2017 - Konference
Baltimore
24
10. 2017
24-25.10.2017 - Konference
Pražská 137, 251 01 Čestlice
Institut Cirkulární Ekonomiky
24
10. 2017
24.10.2017 - Seminář, školení
Praha
E-expert, spol. s r.o.
25
10. 2017
25-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí