zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kladno nesouhlasí s výrobnou polystyrenu na okraji města

07.11.2012
EIA
Kladno nesouhlasí s výrobnou polystyrenu na okraji města

Kladno nesouhlasí s výstavbou výrobny polystyrenu, která má vzniknout na okraji města. Městská rada se obává především zhoršení životního prostředí a zvýšení dopravy. Novinářům to dnes oznámil náměstek primátora Miroslav Bernášek (ODS). Výrobní linka musí projít posouzením vlivu stavby na životní prostředí EIA.

Výrobní linku chce společnost UFA Investment postavit v objektu průmyslového areálu, který dříve sloužil jako sklad. Podle informací zveřejněných v systému EIA by se tam ročně mohlo vyrobit 24.000 metrů krychlových polystyrenových stavebnin, což je podle hmotnosti 360 nebo 720 tun stavebních materiálů ročně. Na výrobě by se podle dokumentu podílelo maximálně šest zaměstnanců.

Podle Bernáška musí linka na výrobu polystyrenu absolvovat celý podrobnější proces posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Teprve pak lze žádat o další potřebná povolení. "Budeme hledat všechny prostředky a všechny možnosti, jak dopředu sdělit investorovi, že to místo není vhodné pro takovou výrobu," uvedl Bernášek.

Na zhoršení životního prostředí se podle něj bude podílet zejména zvýšená doprava. Město poukazuje i na to, že je v blízkosti sídliště, kde bydlí kolem 40.000 lidí. "Myslíme si, že by bylo vhodné, aby tam vznikala jiná výroba a služby, které to město potřebuje," dodal Bernášek.

Polystyren se využívá zejména jako izolační materiál ve stavebnictví. Loni se v Česku spotřebovalo 62.000 tun pěnového polystyrenu, což byl meziroční nárůst o devět procent. Podobně spotřeba rostla i v roce 2010, o rok dříve naopak poprvé od roku 2000 klesala.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí