zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sezemice chtějí bioplynovou stanici na využití odpadů z okolí

08.11.2012
Bioplynové stanice
Sezemice chtějí bioplynovou stanici na využití odpadů z okolí

Sezemice na Pardubicku plánují spolu s dalšími obcemi výstavbu bioplynové stanice, která by zpracovávala biologické odpady z domácností a údržby zeleně z části pardubického a orlickoústeckého okresu. Vyřešila by se tak likvidace odpadu a zároveň by zařízení vyrábělo teplo a elektřinu. Na přípravnou fázi již projekt získal evropskou dotaci 700.000 eur (asi 17,7 milionu korun) z programu Intelligent Energy Europe.

Stanice by měla mít elektrický instalovaný výkon 625 kilowattů (kW) a tepelný výkon 645 kW. Ročně by zpracovala 16.000 tun bioodpadu. Vzniklý kompost a tekutá frakce by se znovu využily v zemědělství a při údržbě zeleně.

Kromě efektivní likvidace rozložitelného odpadu, kterou vyžaduje i Evropská unie, by zařízení mělo i finanční přínos. "Poplatky za komunální odpad udržíme na současné úrovni 500 korun ročně za osobu," řekl starosta Sezemic Bohuslav Kopecký.

Náklady na výstavbu bioplynové stanice se odhadují na 11 milionů eur (asi 279 milionů korun). Sezemice počítají s tím, že by polovinu získaly z evropské dotace, návratnost by pak činila osm až deset let. Na projekt by se spojily s okolními obcemi do svozové vzdálenosti do 30 kilometrů a se soukromým investorem. Veřejný sektor by měl mít ve firmě 49 procent a takzvanou zlatou akcii, která by obcím zaručovala, že nebudou přehlasovány.

Výstavbě bude předcházet dlouhodobá kampaň na podporu třídění biologického odpadu v domácnostech. Podle Kopeckého jsou projektu nakloněny i Pardubice, které jsou díky počtu obyvatel dominantním producentem odpadu.

Podle předsedy sdružení BIOM CZ Jana Habarta existuje nyní v Česku asi 230 bioplynových stanic. Většinu však provozují zemědělské subjekty, které v nich zpracovávají část své produkce a zelené zbytky a zároveň prodávají vyrobenou elektřinu. V Pardubickém kraji má bioplynovou stanici na likvidaci odpadu z domácností a městské zeleně Vysoké Mýto na Orlickoústecku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí