zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Většina Němců i přes zdražování proudu podporuje odklon od jádra

09.11.2012
Atomová energie
Většina Němců i přes zdražování proudu podporuje odklon od jádra

Jen necelá třetina Němců by si přála vrátit loňské rozhodnutí německé vlády úplně opustit využívání jaderné energie. Téměř dvě třetiny ho nadále považují za správné, a to i navzdory rostoucím cenám elektřiny kvůli přechodu na obnovitelné zdroje. Vyplynulo to z výsledků průzkumu pro dnešní vydání německé zpravodajského časopisu Stern.

Podle nich by odklon od jádra chtělo vrátit 29 procent respondentů, pro pokračování je 64 procent. Už méně jsou Němci přesvědčeni, že se "energetickou revoluci" podaří dokončit do plánovaného roku 2022. Věří tomu 49 procent, skeptických je 46 procent.

Masivnější využívání alternativních zdrojů energie, především solárních a větrných elektráren, se ale negativně promítá do ceny elektřiny pro koncové odběratele, zejména domácnosti. Producenti "zeleného proudu" v Německu mají totiž výkupní ceny od státu garantované na 20 let dopředu, a to ve výši, která přesahuje ceny na trhu. Tyto státní dotace pak v podobě takzvané ekologické přirážky zdražují elektřinu pro spotřebitele.

V příštím roce má tato přirážka vzrůst téměř o polovinu, což podle odhadů může zvýšit účty za proud až o 11 procent, nejvíce za posledních deset let. Běžná německá domácnost tak v roce 2013 zaplatí za elektřinu zhruba o sto eur více než letos.

S tím nebude mít podle průzkumu pro Stern problémy 47 procent Němců. Naopak 36 procent očekává, že jim zdražení proudu "nějaké problémy" přinese a 13 procent Němců se obává, že už nebudou schopni účty za elektřinu zaplatit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí