zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus podepsal zákon, který ruší vyvlastňování kvůli těžbě

13.11.2012
Geologie
Klaus podepsal zákon, který ruší vyvlastňování kvůli těžbě

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu zákona, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí. Naopak zjednoduší vyvlastňování pozemků například pro výstavbu silnic a dálnic. ČTK o podpisu prezidenta informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Norma týkající se vyvlastňování kvůli stavbě silnic rozděluje proces na samotné vyvlastnění a na náhradu za vyvlastňovanou nemovitost. Dosud měl vyvlastňovaný jistotu, že získá náhradu nejméně 420 korun za čtvereční metr. Nově by výše měla být stanovena podle skutečného stavu pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění.
Před vyvlastněním bude nově investor moci navrhnout vlastníkovi pozemku cenu až o 100 procent vyšší proti jeho aktuální hodnotě. Novela by tak měla zabránit tomu, aby stát vykupoval pozemky za nepřiměřeně vysoké ceny.

Pokud vlastník pozemku podá námitku proti vyvlastnění, bude mít odkladný účinek. Pokud by ale namítal pouze proti stanovené ceně, pak už odklad nebude. Proces stanovení náhrady se tak může podle ministra řešit samostatně. Stát by mohl ročně touto změnou zákona ušetřit miliardy korun ročně.

Novelu, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, označil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) za mezikrok. Do konce roku předloží vládě věcný záměr obsáhlejší změny horního zákona, která má zachovat vliv státu na těžbu a využití strategických surovin včetně uhlí. Tato úprava má podle ministra řešit i otázku případného vyvlastňování.

Novelu doporučoval zamítnout senátní hospodářský výbor, podle jehož zástupce Jiřího Bise (ČSSD) se stát zbavuje možnosti využít "v celospolečenském veřejném zájmu" ložiska strategických surovin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí